تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical|تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

 

تگ کنونیکال (canonical tag) چیست؟

از اوایل ۲۰۰۹، موتورهای جستجو از این تگ در جستجوی مطالب استفاده می‌کنند؛ اما بسیاری از اپراتورها و صاحبان سایت‌ها، هنوز به استفاده از ان رو نیاورده‌اند. تگ کنونیکال درباره محتوای تکراری و محتوای دلخواه است. دلایل زیادی می‌تواند برای محتوای تکراری وجود داشته باشد، مانند:
۱٫  آدرس URL  های مختلف: در سایت‌های تجارت الکترونیک زیاد اتفاق می‌افتد که از فیلترهای متعددی مانند قیمت، رنگ، امتیاز و… استفاده کنند.
۲٫ شناسه URL  بخش‌های مختلف: این شناسه‌ها معمولا به طور اتوماتیک توسط سیستم شما تولید می‌شوند. سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) معمولا این کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهند.
۳٫ استفاده از HTTP، HTTPS ،WWW  در آدرس سایت به صورت همزمان: موتورهای جستجو آدرس‌های زیر را به صورت صفحات مجزا شناسایی و ایندکس می‌کنند:
http://www.mydomain.com,http://mydomain.comand,https://www.mydomain.com
۴٫ آدرس URL های Country : هنگامی که از چند URL  برای یک محتوای خاص استفاده می‌کنید، این اتفاق رخ می‌دهد و محتوای شما به عنوان محتوای تکراری، ایندکس می‌شود. اما در این حالت محتوا نیست که در حال کپی شدن است، بلکهURL های متعددی وجود دارند که محتوای مشابهی را عرضه می‌کنند. در واقع محتوای کپی شده بدین صورت است که محتوای اصلی در www.mydomain.com و محتوای کپی در http://www.someotherdomain.com  عرضه شده است.تگ کنونیکال درباره محتوای داخلی صفحات یک سایت است.
۵٫ نسخه موبایلی سایت با آدرس‌هایی مانند m.sitename.com  و www.sitename.com
۶٫ بازنشر یا کپی محتوای سایت در سایت‌های دیگر
۷٫ کوچک و بزرگ بودن حروف در آدرس صفحات سایت موجب سردرگمی موتورهای جستجو  می‌شود. اگر هاست سایت شما به حروف کوچک و بزرگ حساس نیست، دچار مشکل خواهید شد.
هرچند استفاده از تگ کنونیکال اجباری نیست اما در تمام مواردی که بیان شد، باید از تگ کنونیکال استفاده شود تا موتورهای جستجو متوجه کپی نبودن مطالب بشوند، محتوا را ایندکس کنند و در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) نمایش بدهند. مت کاتس نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که محتوای کپی به ندرت به پنالتی سایت منجر می‌شود، مگر آن‌که اسپم باشد یا برای دستکاری رتبه سایت استفاده شده باشد. گوگل در اغلب موارد محتوای کپی را نادیده می‌گیرد تا برای نمایش سایت‌ها در صفحه نتایج جستجو دچار مشکل نشود.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical| آموزش استفاده از canonical

تگ کنونیکال (canonical tag) چیست

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

استفاده نامناسب از تگ کنونیکال باعث می‌شود شما در سئو رقیب خودتان بشوید ضمن این‌ که کاربرد اشتباه این تگ، ورودی سایت شما را از گوگل کاهش می‌دهد.

اشتباه های رایج در استفاده از تگ کنونیکال

۱٫    وبمستران گاه این تگ را به اشتباه به کار می‌برند. برای اجتناب از مشکلات موجود، ابتدا باید تصمیم بگیرید کدام URL یا نشان اینترنتی را ترجیح می‌دهید و تگ کنونیکال را به آن اضافه کنید. اگر آدرس صفحه اصلی را به عنوان کنونیکال سایر صفحات تعریف کنید، به موتورهای جستجو اعلام کرده‌اید که همه صفحات سایتتان، یک کپی از صفحه اصلی هستند و گوگل آن‌ها را ایندکس نمی کند؛

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

۲٫    اغلب سیستم‌های مدیریت محتوا تگ کنونیکال را دارند و می‌توانید آن را به URL اضافه کنید. کسانی که از CMS وردپرس برای سایت خود استفاده می‌کنند، از پلاگین woseo-canonical filter استفاده می‌کنند. تا HTTP یا HTTPs را به عنوان URL اصلی سایت مشخص کرده و زیردامنه‌ها را تعیین کنید. اگر این تگ را به طور نادرست به کار ببرید، موتورهای جستجو نمی‌توانند مطالب را به درستی ایندکس کنند و رتبه‌دهی به صفحات، میان صفحات مختلف تقسیم می‌شود؛

۳٫    تعریف بیش از یک تگ کنونیکال برای یک صفحه؛

۴٫    عدم تعریف لینک کنونیکال به طور صحیح: به خاطر داشته باشید باید حتما از آدرس‌هایی که با  HTTPS و WWW ساخته شده‌اند، استفاده کنید؛

۵٫    در سایت‌های فروشگاهی معمولا صفحات به صورت جداگانه ایندکس می‌شوند، درباره اینکه کدام صفحه تگ کنونیکال داشته باشد، درست تصمیم بگیرید؛

۵ اشتباه مهلک طراحان سایت در زمان استفاده از rel=canonical

استفاده از خصوصیت rel=canonical در صفحات سایت شما کمک بسیار زیادی به موتور جستجو می کند تا بتوانند نسخه اصلی صفحات را برای ایندکس از بین صفحات تکراری سایت شما تشخیص دهند. این روش از طریق موتورهای جستجوی زیادی پشتیبانی می شود از جمله گوگل، یاهو و بینگ. استفاده از rel=canonical از ایندکس شدن صفحات تکراری در موتور جستجو جلوگیری می کند، این موضوع بیشتر برای لینک های داخلی سایت اتفاق می افتد، مانند لینک هایی که در نتایج جستجو ظاهر می شوند. در هر صورت، استفاده از rel=canonical می تواند تا حدودی مشکل زا باشد به این دلیل که تعریف آن برای مدیران سایت ها واضح نیست و این موضوع باعث می شود که تنظیمات سایت خود را به اشتباه انجام دهند.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

برای اینکه دچار مشکل نشوید، به طور بسیار جدی پیشنهاد می کنیم که از شیوه های ارائه شده در این مقاله برای بهبود وضعیت سایت خود استفاده کنید:

 • مشکل تعداد زیادی از صفحات تکراری سایت ها می تواند با استفاده از rel=canonical برطرف شود.
 • همواره چک کنید که نسخه صفحه ای که به صورت کنونیکال به آن لینک داده اید وجود دارد و شامل خطای ۴۰۴ نمی شود.
 • همواره چک کنید که نسخه صفحه ای که به صورت کنونیکال به آن لینک داده اید وجود دارد و شامل صفحاتی که دسترسی به آن را توسط موتور جستجو در فایل robots.txt محدود کرده اید نمی باشد.
 • از این موضوع اطمینان حاصل کنید که می خواید صفحه ای در نتایج گوگل نشان داده شود که آن را با rel=canonical مشخص کرده اید.
 • Rel=canonical را در بخش head صفحه مورد نظر یا هدر http آن نیز قرار دهید.
 • بیش از یک نسخه برای rel=canonical صفحات خود تعریف نکنید.

اشتباه ۱ : قراردادن rel=canonical برای صفحه اول صفحاتی که صفحه بندی دارند

تصویر کنید که یک صفحه داریم که مطالب آن به صورت زیر صفحه بندی شده اند:

 • example.com/article?story=cupcake-news&page=1
 • example.com/article?story=cupcake-news&page=2

مشخص کردن rel=canonical ازصفحه ۲ و صفحات دیگر به صفحه اول کار درستی نیست، به این دلیل که این صفحات duplicate page محسوب نمی شوند و محتوای متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. استفاده از rel=canonical در این حالت باعث خواهد شد که سایر صفحات (صفحات ۲ به بعد) در موتورهای جستجو ایندکس نشوند. محتوای مفید یک سایت ممکن است با استفاده از این کار از دست برود و در نتایج موتورهای جستجو ظاهر نشود. در این حالت پیشنهاد گوگل استفاده از یک rel=canonical در صفحات جز به یک صفحه از کل مقالات است. همچنین می توانید از خصوصیاتی مانند rel=prev و rel=next برای حرکت بین مطالب استفاده کنید. در واقع rel=canonical به صفحه ای باید لینک شود که تمام مطالب را در خود داشته باشد، اگر چنین صفحه ای طراحی نشده است، تنها از rel=next و rel=prev استفاده شود.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

اشتباه ۲: آدرس های مطلق به اشتباه به صورت نسبی نوشته می شوند

تگ مانند بسیاری از تگ های HTML هر دو حالت آدرس های نسبی و مطلق را قبول می کند، آدرس های نسبی از یک آدرس نسبت به صفحه فعلی استفاده می کنند. به عنوان مثال “images/cupcake.png” به این معنی که آدرس تصویر فوق در پوشه images نسبت به مسیر فعلی قرار دارد. آدرس های مطلق شامل مسیر مطلق هستند و با http شروع می شوند. مشخص کردن در یک صفحه به صورت یک مسیر نسبی شناخته می شود زیرا با عبارت http:// شروع نشده است، موتورهای جستجو نیز این آدرس را به صورت نسبی در نظر گرفته و این موضوع باعث می شود که در این آدرس خطا گرفته و آدرس فوق را در نظر نگیرند. این موضوع باعث می شود که اطلاعات صفحه فوق در موتورهای جستجو ایندکس نشود.

اشتباه ۳: تعریف غیر عمد یا چندگانه rel=canonical

هر از چندگاهی مشاهده می شود که به صورت غیر عمد rel=canonical برای چندین صفحه تکراری تعریف می شود. در موارد بسیار نادر اشتباهات تایپی ساده ای را می بینیم، اما بسیاری از مواقع یک مدیر سایت پرمشغله قالبی را در سایت خود کپی می کند در حالیکه به rel=canonical فکرنکرده است. در این مواقع سایت مورد نظر به سایت طراح قالب لینکی به صورت rel=canonical داده است و این موضوع باعث می شود که سایت مورد نظر در موتورهای جستجو ایندکس نشود.
اگر از یک قالب استفاده می کنید، این موضوع را چک کنید که لینک های rel=canonical آن قالب را کپی نمی کنید.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

از طرف دیگر صفحاتی هستند که شامل چندین تعریف rel=canonical به آدرس های متفاوت می باشند. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که مدیران سایت ها از پلاگین های سئو – SEO – که یک خصوصیت rel=canonical را به صورت پیش فرض در صفحه قرار می دهند، استفاده می کنند. این موضوع باعث می شود که به صورت نادانسته مدیرسایت باعث چنین مشکلی در سایت خود شود. گوگل تمام لینک هایی از این قبیل را نادیده می گیرد، در این مواقع سایت مورد نظر هرگونه مزیتی که از قرار دادن rel=canonical می توانست بدست بیاورد را با این کار از دست می دهد.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

در هر دو حالت فوق، چک کردن مجدد سورس صفحات سایت به مدیران سایت کمک خواهد کرد که مشکلات سایت خود را برطرف کنند. حتما بخش Head سایت خود را چک کنید و در نظر بگیرید که لینک های rel=canonical ممکن است از هم جدا پخش شوند. همچنین خصوصیات پلاگین هائی که برای سایت خود نصب می کنید را همواره چک کنید.

اشتباه ۴: مشخص کردنrel=canonical در صفحه گروه مقالات یا صفحه فرود به آدرس یک مقاله ویژه

فرض کنیم که شما یک سایت درباره دسرها دارید. سایت شما اطلاعات مفید طبقه بندی شده ای از “شیرینی ها” و “بستنی ها” دارد. هر روز یک دستور غذای جدید در هر گروه اضافه می شود. به عنوان مثال صفحه فرود شیرینی سایت شما شامل یک مقاله ویژه برای “کیک قهوه قرمز مخملی” است، به دلیل اینکه گروه “شیرینی” معمولا محتوای یکسانی مانند “کیک قهوه قرمز مخملی” دارد، شما یک لینک با خصوصیت rel=canonical از صفحه گروه به مقاله ویژه خود می دهید.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

اگر موتور جستجو خصوصیت rel=canonical فوق را قبول کند، تمام مقالات مرتبط با شیرینی های شما در نتایج موتور جستجو ظاهر نخواهد شد. این موضوع به این دلیل است که سیگنال های rel=canonical به موتورجستجو می گوید که سایر صفحات شما به صورت تکراری می باشند و صفحه اصلی سایت شما مقاله “کیک قهوه قرمز مخملی” است. در هر صورت اگر بخواهید که کاربران بتوانند هر دو گروه مطالب شما و مقالات آنها را پیدا کنند، بهترین کار این است که هر صفحه تنها به خودش از ارجاع rel=canonical استفاده کند و یا به طور کلی از چنین دستوری استفاده نکنید. این موضوع را به خاطر داشته باشید که تعریف canonical برای مشخص کردن آدرس اینترنتی است که ترجیح می دهید در نتایج موتور جستجو نمایش داده شود و از اضافه کردن آن برای یک گروه از مقالات یا صفحات فرود سایت خود جدا خودداری کنید.

اشتباه ۵: استفاده از rel=canonical در تگ body صفحات

تگ Link برای rel=canonical تنها باید در بخش head صفحات html استفاده شود. برای اجتناب از دریافت خطاهای تجزیه html بهتر است خصوصیت rel=canonical را در نزدیکترین خط  نسبت به تگ قرار دهید. زمانی که تگ فوق در بخش body صفحه قرار می گیرد باعث می شود که دستور فوق نادیده گرفته شود.  حل کردن این مشکل بسیار ساده است، کافی است که مکان قرار گرفتن تگ فوق را چک کرده و همواره در نظر داشته باشید که دستور فوق باید در بخش سایت شما قرار گیرد.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

مزیت تگ cannonical چیست؟

در صورتی که صاحب چند سایت با محتوای مشابه باشید، این تگ در کنترل اعتبار و رتبه محتوای سایت‌ها می‌تواند موثر باشد. به این ترتیب می‌توانید تمرکز خود را روی بهبود رتبه یک سایت قرار دهید. سایت هایی مانند آمازون که فروش اینترنتی و اپلیکیشن فروش دارند، در شبکه‌های اجتماعی خود از تگ کنونیکال استفاده می‌کنند، یعنی URL کوتاه‌تری دارند و این آدرس ریدایرکت نمی‌شود.

تگ کنونیکال و ریدایرکت ۳۰۱ چه تفاوتی با همدیگر دارند؟

زمانی که صفحه X را به صفحه Y ریدایرکت ۳۰۱ می‌کنید، کاربران بدون مشاهده صفحه X، به صفحه Y منتقل می‌شوند؛ اما اگر صفحه X  را با کنونیکال به صفحه Y منتقل کرده باشید، موتورهای جستجو این موضوع را متوجه می‌شوند بنابراین اگر دوست دارید علاوه بر موتورهای جستجو، کاربران نیز به صفحه اصلی هدایت شوند، بهتر است از تگ کنونیکال استفاده کنید.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

جمع‌بندی : تگ کنونیکال چیست؟

تگ کنونیکال ابزاری قدرتمند برای بهینه سازی سایت شماست و در این مقاله توضیح دادیم که محتوای تکراری چگونه موجب حذف سایت شما از نتایج جستجو می‌شود. وبمسترها نباید تنها کاربران را در نظر بگیرند، بلکه می‌بایست بات‌های موتورهای جستجو را هم در نظر بگیرند، زیرا آن‌ها وظیفه ایندکس کردن صفحات را بر عهده دارند. از آنجا که موتورهای جستجو هر URL را صفحه‌ای مجزا شناسایی می‌کنند، وجود محتوای تکراری موجب افت رتبه سایت و کاهش ترافیک ورودی به سایت شما می‌شود. تگ کنونیکال زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهیم ربات جستجوگر گوگل را راهنمایی کنیم تا از بین چند صفحه که محتوای تکراری دارند، کدام صفحه را اصلی در نظر بگیرد. اولین قدم در استفاده از تگ کنونیکال، مشخص کردن URL  اصلی و قرار دادن این تگ در URL آن است. همچنین سیستم‌های مدیریت محتوا CMS در وردپرس به شما این امکان را می‌دهند تا از پلاگین Yoastاستفاده کنید و تگ کنونیکال را برای هر صفحه آدرس تعریف کنید. این موضوع در سایت‌هایی که تجارت الکترونیک می‌کنند، زیاد اتفاق می‌افتد. با استفاده صحیح از تگ کنونیکال، می‌توانید موجب بهبود رتبه سایت خود در SERP شوید اما با استفاده نادرست از آن، رقیب خودتان در سئو می‌شوید.

تگ کنونیکال چیست؟ | آموزش استفاده از canonical

 

فوت و فن سئو کارها

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

 

تکنیک آسمان خراش Skyscraper چیه ؟

این تکنیک میگه اگر میخواهید روی کلمه پر رقابتی گوگل شما رو در صفحه اول نمایش بده, اول باید ببینید در حال حاضر چه سایتهایی در صفحه اول هستند.بعد مطالب اونها رو بررسی کنید و مطلبی در سایت خودتون بنویسید که از تمام رقبا طولانی تر و جامع تر باشه و تمامی جوانب کلمه کلیدی مورد نظر شما رو پوشش بده.(یعنی اگه میخواهید دیده بشید باید برجی بسازید که از باقی برج ها بلندتر و شیک تر باشه)
استفاده از این تکنیک باعث میشه سایت های زیادی به عنوان مرجع به شما لینک بدن و گوگل هم محتوای شما رو به عنوان مرجع تشخیص میده و شما رو در نتایج میاره بالا.
تذکر : متاسفانه مدیران سایتهای ایرانی  علاقه چندانی ندارند به سایتهای فارسی به عنوان مرجع لینک بدین و تموم لینک های مقالات میره به ویکیپدیا و همین باعث شده سایت  Wikipedia روی تمامی کلمات بالا باشه و رتبه خوبی داشته باشه.

آزمایش تکنیک skyscrapper

نتیجه این آزمایش : استفاده از تکنیک آسمان خراش باعث موفقیت ۱۱ درصدی در وضعیت کلی سئو سایت و افزایش ۱۱۰% ترافیک ورودی سایت روی کلمه کلیدی مورد نظر شده

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

آزمایش دوم : گرفتن بک لینک از صفحاتی که لینک خروجی زیادی دارند تاثیری نداره

یکی از سئو کارهای معروف استرالیا به نام دن پتروویچ Dan Petrovic که دلنوشته های خودش رو در سایت Dejan SEO منتشر میکنه آزمایش جالبی روی بک لینک انجام داده.
یک باور بین سئو کارهای وجود داره که اگر سایتی زیاد لینک خروجی به جاهای مختلف داشته باشه تاثیر لینکها کم میشه.
برای انجام این آزمایش آقای پتروویچ ۲ سایت مختلف ایجاد کرد و یک ماه فرصت داد که این سایتها روی کلمات مختلف رتبه بگیرن و در نتایج دیده بشن.
سپس به یکی از سایتها از یک سایت با اتوریتی ۷۰ بک لینک داد (تعداد بسیار زیادی لینک خروجی در این سایت وجود داشت) و بعد از چند روز سایت از رتبه ۷۰ به رتبه ۳ رسید ولی سایتی که لینک نداشت هیچ تغییر رتبه ای نداشت.

تاثیر گرفتن بک لینک از سایتهای اتوریتی بالا

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

 

نتیجه این آزمایش : گرفتن بک لینک از سایتهایی که اتوریتی بالایی دارند در هر صورت تاثیر خوبی داره حتی اگه تعداد لینک های خروجی سایت لینک دهنده زیاد باشه

آزمایش سوم : تجربه صفحه اول گوگل بدون ساخت لینک

معمولا سئو کارهای بلک هت blackhat یا اون دسته از سئو کارها که سعی میکنن با روش هایی خلاف قوانین گوگل, سایتها رو به نتیجه برسونن همیشه گمنام و ناشناخته هستند اما آقای متیو وودوارد Matthew Woodward  یکی از بلک هت کارهای درجه یک دنیاست که تجربیات بسیار جالبی روی سایتهای مختلف داره.
ایشون وقتی در سال ۲۰۱۲ اولین بلاگش رو راه اندازی میکرد تصمیم گرفت هیچ بک لینکی ایجاد نکنه !

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

اما چرا ؟ مگه سایت بدون بک لینک رتبه میگیره ؟

در جواب این سوال هدف آقای وودوارد این بود که ببینه آیا مطالب مفید و کاربردی میتونن خودشون رتبه بگیرن بدون اینکه تلاش کنیم با ساختن لینک بیاریمشون بالا.
برای این کار ایشون تعداد زیادی ویدئو و مقالات آموزشی جامع و کاربردی منتشر کرد و صبر کرد تا نتیجه رو ببینه.

کسب رتبه بدون بک لینک

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

و نتیجه چی شد ؟ سایت ایشون بعد از چند ماه بیش از ۹٫۶۰۰ بک لینک بصورت طبیعی از ۶۵۵ دامنه مختلف بدست آورد و به کمک همینها تونست روی خیلی سرچ ها در صفحه اول گوگل قرار بگیره و همه این موفقیت ها رو مدیون مطالب مفیدش بود بدون ساختن حتی یک بک لینک

آزمایش چهارم : تاثیر لینک های داخلی رو هرگز نادیده نگیرید

یکی از سئوکارها به نام Bill Sebald مدتی رو درگیر میزان تاثیر و قدرت لینک های داخلی در سایتش بود و آزمایشی رو برای این کار انجام داد.در زمان انجام این آزمایش سایتش روی کلمه Philadelphia SEO company رتبه ۱۱ گوگل رو داشت (جهت آشنایی دوستان مبتدی توضیح بدم که رتبه ۱۱ یعنی رتبه اول از صفحه دوم نتایج گوگل چون هر صفحه ۱۰ نتیجه رو نشون میده)

در مرحله اول : از یک صفحه مهم سایت که رتبه خوبی داشت با کلمه کلیدی به صفحه اصلی سایت لینک داد.
نتیجه : سایت از رتبه ۱۱ به ۱۰ رسید (آخرین نتیجه صفحه اول).
در مرحله دوم : در تمامی صفحات سایتش با کلمه کلیدی به صفحه اصلی سایتش لینک داد.
نتیجه : سایت از رتبه ۱۰ به ۱۲ سقوط کرد.
در مرحله سوم : در تمامی صفحات سایتش با کلمه کلیدی به صفحات مهم سایتش لینک داد.
نتیجه : سایت از رتبه ۱۲ به ۹ رسید.

تاثیر لینک داخلی در سئو

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

نتیجه کلی : ایجاد لینک داخلی بین صفحات مهم سایت باعث بهبود رتبه کلی سایت میشه

آزمایش پنجم : گوگل طول نمایش تایتل رو به پیکس اندازه میگیره نه کاراکتر!

اگه مقداری با تولید محتوا و اصول نوشتن مطالب سایت آشنا باشید حتما بارها شنیدید که برای عنوان مطالب باید محدودیت بین ۶۵ تا ۷۰ کاراکتر رو رعایت کنید و اگر طولانی تر از این بنویسید گوگل کاراکترهای اضافی رو پاک میکنه و …. نشون میده.اما بارها پیش اومده عناوینی کمتر از این محدودیت هم در صفحه نتایج بصورت نصفه نمایش داده میشن و گاهی عناوین طولانی تر هم بصورت کامل نمایش داده میشن :\
همین مساله باعث شد که آقای Bill Hartzer به فکر انجام دادن آزمایشی بیافته.

ایشون مقالاتی در سایتش ایجاد کرد که شامل مجموعی از حروف و اعداد بدون چیدمان و مفهوم بود ولی ۹۵ کاراکتر طول داشت و در کمال تعجب این عنوان به صورت کامل در صفحه نتایج نمایش داده شد.
در مرحله بعد مشخص شد گوگل برای سنجش بلندی عنوان مقالات از واحد Pixel استفاده میکنه و تعداد کاراکتر ها چندان مهم نیست.

تعداد کاراکتر های مجاز برای عنوان مقالات

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

نتیجه آزمایش : تایتل Title یا عنوان مقالات در گوگل میتونه تا ۵۱۲ پیکسل طول داشته باشه و بصورت کامل هم نمایش داده میشه

آزمایش ششم : اگر لینکهای خوب سایت را اشتباها دیزآوو کنید کارتان تمام است

یکی از مشکلاتی که بسیاری از مدیران سایتها با اون درگیر هستن اینه که بعد از چند سال فعالیت تعداد زیادی بک لینک بی ارزش و اسپمی براشون ساخته میشه که ممکنه این لینکها رو خبر خوانها و سایتهای دیگه که مطالب رو کپی میکنن ساخته باشن یا سایتهای رقیب برای ضربه زدن به رتبه های دیگران لینکهای اسپم به تعداد بالا ایجاد کنن (خداییش این کار نامردیه ).
برای اینکه تاثیر لینکهای ضعیف و اسپم که باعث افت رتبه سایت میشن رو از بین ببریم از ابزاری به نام Disavow در وبمستر تولز گوگل استفاده میکنیم و با این روش لینکهای ضعیف رو به گوگل گزاش میکنیم تا اونها رو در نظر نگیره.

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

برخی از سایت های معتبر و سئوکارها بارها اعلام کردند که دیگه نیازی به استفاده از این ابزار نیست و خود گوگل لینکهای اسپمی رو تشخیص میده و ارزش اونها رو نادیده میگیره

ولی یک سوال اینجا پیش میاد :

 • اگه لینکهای مفید و خوب سایت رو دیزآوو کنیم چه اتفاقی میافته؟
 • آیا این اشتباه قابل جبرانه و این لینکها برمیگردن؟

برای پیدا کردن جواب این سوالها یکی از اساتید سئو به نام Cyrus Shepard از MOZ یک آزمایش فوق العاده و خطرناک روی سایت شخصی خودش انجام داد.
ایشون تمامی ۳۵۰۰۰ بک لینکی که به سایت خودش وجود داشت و در پنل Webmaster tools قرار گرفته بود رو دیزآوو کرد.
بسیاری از این لینکها رنک دار و قدرتنمد بودن و سایت ایشون رتبه های خوبی روی کلمات مختلف داشت.
بعد از این دیزآوو بازدید سایت ایشون به کمتر از نصف کاهش پیدا کرد و رتبه های زیادی رو از دست داد تا جایی که ایشون مجبور شد فایل دیزآوو رو حذف کنه.
فکر میکنید تاثیر این کار چی بوده ؟
حتی بعد از حذف کردن فایل دیزآوو باز هم تاثیری در رتبه های سایتش مشاهده نکرد و ترافیک ورودیش تغییری نکرد.

نتیجه آزمایش : Disavow کردن لینکها بسیار خطرناکه و اگر لینکهای خوب سایت تون رو اشتباها دیزآوو کنید تاثیر اونها رو به طور کلی از بین میبرید و احتمالا هرگز دیگه نمیتونید از قدرت اونها مجددا استفاده کنید

آزمایش هفتم : هواپیمایی ربایی عجیب در سئو

بسیاری از افراد هستند که شناخته شده و به نوعی سلبریتی تخصص خودشون هستند و با اسم خودشون یا برندشون سایت دارن و فعالیت میکنن.
ولی آیا میشه سایتون رو روی اسم افراد معروف دیگه بالا بیاریم ؟
اگه این کار شدنی باشی میتونه خیلی سوء استفاده ها از نام افراد یا شرکت ها انجام صورت بگیره 
در هر صورت باید بدونید که این کار شدنیه و اتفاقا برای یکی از معروف ترین غول های سئو جهان اتفاق افتاده.
به این کار Hijacking گفته میشه که برای هواپیما رباها به کار برده میشه و مفهوم کلیش اینه که کنترل چیزی رو در دست خودمون بگیریم.

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

خوب ببینیم داستان بزرگترین هواپیما ربایی تاریخ سئو چی بوده :
دوست خوبمون آقای پتروویچ که آزمایش شماره ۲ رو هم ایشون انجام دادن در یک اقدام جنجالی سعی کرد روی اسم Rand Fishkin بیاد رتبه یک گوگل و در کمال تعجب موفق به این کار شد!

معرفی Rand Fishkin

خیلی از سئو کارها این آقا رو میشناسن. ایشون موسس یکی از بزرگترین شرکت های سئو جهان با نام MOZ هستند که مقالات و مطالب آموزشی بسیار مفیدی در مورد سئو تولید کردن و همچنین بعد از اینکه گوگل دیگه از پیج رنک حمایت نکرد ایشون از اتوریتی Authority  به عنوان یک معیار جایگزین برای سنجش میزان اعتبار سایتها رونمایی کرد.
ایشون یکی از لیدرهای سئو در دنیا هستند و به عنوان یکی از کارآفرین های برتر زیر ۳۰ سال دنیا شناخته میشن.
و آقای پتروویچ سعی کرد روی سرچ اسم این فرد بیاد رتبه یک و جاشو بگیره (این کار فوق العاده سخت و شاید نشدنی به نظر میاد چون ایشون فوق العاده شناخته شده است و نمیشه به راحتی اسمش رو hijack کرد).

hijack کردن اسم اشخاص یا شرکت ها

آقای پتروویچ با کمک روش های زیر تونست جای آقای فیشکین رو بگیره :

 1. مطالب سایت ایشون رو بصورت کامل در سایت خودش کپی کرد و لینکهای قوی براش ساخت.
 2. مطالب سایت رو در شبکه های اجتماعی توسط اینفلوئنسر ها منتشر کرد.
 3. در سایت اصلی تگ کنونیکال وجود نداشت و ایشون از این نقص برای رتبه گرفتن سایت خودش استفاده کرد.

توضیح : آقای پتروویچ ساکن استرالیا هستند و با این روشها تونستن در سرچ هایی که از داخل استرالیا انجام میشد روی اسم Rand Fishkin بیان رتبه اول گوگل.

نتیجه کلی : حملات Hijacking میتونن باعث سوء استفاده خطرناکی از اسم شما و برندتون بشن و باید همیشه مراقب این اتفاق باشید

 

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن

 

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

 

جمله «محتوا پادشاه است» را زیاد شنیده‌اید، اما این جمله زمانی درست است که محتوای باکیفیتی تولید کنیم. سایت بدون داشتن محتوای اثرگذار چیزی برای گفتن و ارتباط با مخاطب نداشته و عملا هزینه اضافی برای صاحب وبسایت خواهد بود. در نهایت محتوای خوب دارای خلاقیت و نوآوری است به نحوی که با مطالعه آن به موارد جدیدی دست پیدا خواهیم کرد. اینکه مطالب کپی و تکراری در سایت نداشته باشیم بسیار اهمیت دارد، به این دلیل که گوگل به محتوای تازه و به روز توجه می‌کند. بنابراین با تولید محتوای باکیفیت و بروز می‌توانید علاوه بر اینکه نظر گوگل را جلب کنید، در صفحه اول گوگل خود را جای دهید.

چه مواردی با محتوای باکیفیت ارتباط دارد؟

به طور معمول، تمرکز بر روی محتوایی با کیفیت بالاست، این جمله سؤالاتی را در ذهن می‌آورد:

 • چه مواردی منجر می‌شود محتوای سئو دارای کیفیت بالا شود؟
 • آیا قابل اندازه‌گیری است؟
 • مهمتر از همه، آیا می‌توان آن را دوباره ایجاد کرد؟
 • فرمول استاندارد آن اینگونه است: تحقیق کلمه کلیدی + نوشتن خوب + سئوی داخلی = محتوایی با کیفیت بالا

تحقیق کلمه کلیدی

تحقیق کلمه کلیدی نگرانی اصلی هر متخصص است که می‌خواهد مطالبی با کیفیتی بالا داشته باشد. استفاده درست از کلمات کلیدی وبسایت شما را می‌تواند تا حد زیادی بالا برده و برعکس عدم استفاده نادرست از کلمات کلیدی آسیب‌های جبران ناپذیری به وبسایت کسب و کار شما وارد می‌کند. کلمات کلیدی هنوز جزئی از محتوای سئو هستند اما نباید آنها را یک جزء مهم مانند قبل در نظر گرفت.

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

 • ابتدا: هنگام نوشتن محتوا اولین شیوه حرفه‌ای این است که مطالبی را بنویسید که براحتی می‌توانند با استراتژی سئو موجود تطبیق یابند. اگر چه این یکی از مشکلات رایجی است که متخصصان در محتوای سئو پیدا می‌کنند اما باید بر روی آن کار کرد. برای مثال بسیاری از صاحبان کسب و کار  و متخصصین سئو، سئو کپی رایتینگ خود را با نویسنده و لیستی از کلمات کلیدی که باید بنویسند، واگذار می‌کنند، اما بعید است که نویسنده واقعا اصول استفاده از کلمات کلیدی به ویژه چگالی آن را درک کند. این امر نتایج محتوا را غیر منسجم و غیر سئو دوستانه می‌کند. سئو کپی رایتینگ یعنی تولید محتوایی با ارزش و مفید که با رعایت اصول روی عبارت کلیدی خاصی متمرکز شده است.

 

 • دوم: هنگامی که تحقیق کلمه کلیدی برای محتوای جدید انجام می‌دهید، فراتر از دیتا را نگاه کنید، مطمئنا ابزارهای سئو مواردی را در مورد حجم جستجو و سطح رقابت بیان می‌کنند اما آیا به ما می‌توانند بگویند که چه محتوایی با کاربران تعامل دارد؟ بنابراین ابزارهای سئو شیوه‌ای ندارند که به متخصص کمک کنند تا بیابند چه نوع محتوایی واقعا با کاربران تعامل ایجاد می‌کند. انجام جستجوی گوگل برای کلمات کلیدی هدف به شما کمک می‌کند تا کلمه کلیدی مناسبی را بیابید که برتر باشد و دارای رتبه‌بندی بالایی باشد. این امر منجر می‌شود که محتوایی سئو محور بنویسید که مطمئنا برای نویسنده در جذب مخاطبان مورد نظر مفید خواهد بود. با نوشتن محتوایی باکیفیت بالا، قطعا می‌توان رتبه‌بندی را با توجه به استراتژی سئو عالی افزایش داد. این موضوع باید تمرکز اصلی شما به عنوان نویسنده سئو باشد.

 

 • در نهایت: رتبه‌بندی شما ممکن است با توجه به سئوی خوب افزایش یابد، اما بسیاری از عوامل دیگر وجود دارند که باید در نظر گرفت. آیا مخاطبان شما کل پست را می‌خوانند؟ آیا آن را به اشتراک می‌گذارند؟ آیا calls to action شما را انتخاب می‌کنند؟ این عناصر باید تمرکز اصلی شما در نوشتن‌تان باشد. اطمینان حاصل کنید که در کنار کلمه کلیدی خود، یک طرح کلی مناسب وجود دارید. همچنین این نکته مهم را در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید به هدایت نرخ تبدیل خود کمک کنید.

۱- محتوای خود را سازماندهی کنید

چند وقت یکبار دارای ایده‌ای برای محتوای جدید هستید و دست به قلم می‌شوید؟ برای یک متخصص بسیار مهم است که سازماندهی کند. یک نویسنده باید استراتژی جهت نوشتن یک محتوا برای ایجاد طوفان مغزی داشته باشد؛ طوفان مغزی رویکردی است که افراد از طریق آن تشویق می‌شوند تا به طور متفاوتی تفکر کنند و ایده‌هایی به دست آوردند که در ابتدا ممکن است خنده‌دار به نظر برسد، اما با کمی فکر شاید بتواند به راه‌حلی خلاقانه تبدیل شود. محتوای خود را به بخش‌هایی سازماندهی کنید که منسجم هستند و خواننده دوست دارد؛ به عبارت دیگر مهم است که بررسی کنید چه محتوایی در کجای سایت شما مناسب است و بهترین هدف را ارائه می‌‌دهد. همچنین باید تصمیم بگیرید چگونه از لینک‌های داخلی استفاده کنید. داشتن یک طرح هم در سازماندهی کلی کمک می‌کند و هم به شما کمک می‌کند تا بدانید در کجا کمبود دارید تا بتوانید در زمان بعدی بر روی آن کار کنید.

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

۲- موضوع درستی و اعتبار

اصطلاح صداقت و اعتبار مانند فرمولی جعلی در زمینه سئو هستند، اما وقتی آنها را در مورد نوشتن محتوا به کار ببریم نقش حیاتی را برای متخصصان ایفا می‌کنند؛ به این دلیل که ترکیبی از صداقت و اعتبار ترافیک بیشتری را به سمت وبسایت هدایت می‌کنند. هنگامی که ترافیک بالایی به سایت هدایت می‌شود در نتیجه می‌توانید ارزیابی کنید چقدر محتوای معتبر در زمینه سئو اهمیت دارد. ترفندها و تاکتیک‌های زیادی وجود دارند تا ترافیک را به صفحه خود هدایت کنید اما مهمتر از همه این است که کدام روش لیدهای واقعی را به وبسایت می‌آورند و تنها زمانی این امر ممکن است که محتوای معتبری در وبسایت قرار داده باشید، از این رو این محتوا به آسانی می‌تواند کاربر را متقاعد کند تا محصول یا سرویسی را به صورت آنلاین خرید کنند.

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

امروزه برای بدست آوردن سود بیشتر، افراد در حال تمرین تاکتیک‌های بازاریابی سایه دار (shady marketing) هستند و متدهای سنتی دستکاری شده به سادگی دیگر برای صاحبان کسب و کار در طولانی مدت کار نمی‌کند. تلاش برای محتوایی که همراه با اعتبار و درستی باشد قطعا کمک خواهد کرد متخصصان ترافیک بیشتری را هم در حال حاضر و هم در آینده به دست آورند. محتوا باید سئو دوستانه و اخلاقی باشد تا بتواند به راحتی رتبه بالایی در وب آورده و ترافیک قابل توجهی را در سایت بیاورد. در غیر اینصورت افراد ممکن است مشتریان فعلی خود را پس از مدتی از دست بدهند.

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

۳- مخاطب هدف خود را بشناسید

نوشتن محتوای معتبر برای متخصصان کافی نیست، به این دلیل که برای آنها نیز مهم است مخاطب هدف درست را بیابند و بر این اساس اطلاعات را برای متقاعد کردن خواننده ارائه دهند. برای متقاعد کردن خواننده مهم است تا انتظارات مخاطب هدف و آنچه را که به دنبال آن هستند را بدانید. هنگامی که نویسنده مخاطب هدف را می‌یابد در نتیجه می‌تواند به آسانی اطلاعات مهم یا حقایق جالب مرتبطی را که به دنبال آن هستند را بنویسد و این تمرین مطمئنا به متخصصان کمک می‌کند تا نیاز فوری خواننده را برآورده کنند.

 

 

 

در هنگام نوشتن محتوا، متخصص می‌تواند ایده‌هایی در محتوا برای تعامل و زنده بودن متن بدهد و از زبانی جذاب و بروز استفاده کند که آنها را بیشتر جذب کند. اینها بعضی از شیوه‌هایی هستند که متخصصان می‌توانند برای شناخت مخاطب هدف به کار ببرند و بر روی آنها بیشتر کار کنند تا توجه مخاطب را به سمت محتوای خود جلب کنند. اگر محتوا به خوبی با توجه به مخاطبان هدف شما نوشته شده باشد، در نتیجه به زودی می‌توانید لید (مشتری راغب) به دست بیاورید و اگر محتوا با توجه به مخاطب هدف شما نوشته نشده باشد بدین ترتیب پول خود را از دست خواهید داد.

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

۴- تعاملات کوچک (Micro-Engagement) تفاوت ایجاد می‌کند

همیشه نوشتن محتوای طولانی ممکن است یک استراتژی موفقیت آمیز برای یک حرفه‌ای نباشد. نگه داشتن خواننده در صفحه محتوا و درگیر کردن آن با محتوا بسیار مشکل است. هنر Micro-Engagement می‌تواند سئوی محتوای شما را بالا بکشد. هنگامی که می‌خواهیم تاکتیک‌های مختلفی را امتحان کنیم مهم است که کاربران با برخی از نوشته‌های عالی، جذاب و آموزنده درگیر کنیم تا خواننده ارتباط برقرار کند و آنها را خوشحال کند. اینجا جایی است که باید درک درستی از مخاطب هدف خود داشته باشید. شما باید بدانید چه نوع محتوایی می‌تواند خواننده را درگیر کند. امتحان رویکردهای مختلف و نگاه ‌کردن به نتایج می‌تواند روش خوبی برای داده کاوی باشد تا ببینید چه کاری را باید و چه کاری را نباید انجام دهید. در ادامه برخی پیشنهادات برای ارتقای Micro-Engagement آورده شده است:

 • لیست‌های شماره‌دار یا بولت دار
 • عکس‌های گیرا و جذاب مرتبط با محتوا
 • GIFهای خنده‌دار
 • ویدئوهای آموزنده و جذاب
 • اینفوگرافیک‌ها
 • آزمون یا نظرسنجی
 • طراحی بصری جذاب
 • Calls to action
 • متن بولد شده
 • سؤالات متفکرانه
 • داستان‌ها
 • مثال‌ها
 • نکات مفید

تعدادی از این ایده‌ها را به سئوی محتوای خود اضافه کنید و تفاوت را ببینید. با گذشت زمان، شما متوجه خواهید شد که مخاطبان شما چه چیزی را دوست دارند، چه چیزی آنها را درگیر می‌کند و چه چیزی آنها را وسوسه می‌کند تا اقدامات خاصی را بر روی سایت انجام دهند، این لیست کامل نیست، موارد مختلف را به کار ببرید تا ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

۵- تازه بودن محتوا و آنالیز رقابتی

خوانندگان با خواندن محتوای تکراری خسته می‌شوند، تازه بودن معمولا به محتوایی جدید و نو در وبسایت شما اشاره دارد. حتی باید فراتر از آن هم پیش رفت؛ به عبارت دیگر شما باید ایده‌های منحصر به فردی را ارائه دهید. چگونه باید اینکار را انجام دهید؟

 

 

 

با ایجاد تجزیه و تحلیل قابل رقابت که بخشی از استراتژی محتوای سئو شماست. بنابراین مهم است که محتوای نو همراه با آنالیز (تجزیه و تحلیل) قابل رقابت ارائه کنید. به هر سایت سئو یا دیجیتال مارکتینگ رجوع کنید و تجزیه و تحلیل کنید چگونه محتوای رقابتی و نو در آنجا وجود دارد و این کار می‌تواند شیوه خوبی برای وبسایت به غیر از کلمات کلیدی باشد. هر زمانی که می‌خواهید بخش جدیدی از محتوا را بنویسید نگاهی بیاندازید که رقبای شما چه کاری انجام می‌دهند و در نظر بگیرید چگونه می‌توانید آن را به یک نتیجه تبدیل کنید. اما به یاد داشته باشید که بازنویسی، ویرایش و کار بر روی موضوع مشابهی که رقبا از آن استفاده کرده‌اند شیوه خوبی نیست و به شما به هیچ وجه کمک نخواهد کرد.

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

۶- دیتا همه چیز است

برای رشد کسب و کار خود، مهم است که دیتای واضحی از محتوای سئو داشته باشید. به عبارت دیگر به سادگی نمی‌توانید محتوای سئوی خوبی بدون نگاه کردن به دیتا ایجاد کنید. سئوکارها و صاحبان کسب و کار به طور یکسان باید بدانند که چه محتوایی خوب عمل می‌کند و چرا. مهم است که نرخ تبدیل را ردیابی کنید و تجزیه و تحلیل کنید چه چیزی بیشتر اثر می‌کند و چه چیزی را باید در دفعه بعدی بیان کنید. این نوع تجزیه و تحلیل دیتا به متخصصان کمک خواهد کرد تا درک کنند که چه نوع محتوایی باید در آینده تهیه کنند تا بتواند برای سودمندی کسب و کارشان بهترین باشد.

 

دیتا همه چیز است

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟

 

 

تجزیه و تحلیل نه تنها رتبه شما را از لحاظ ترافیک نشان می‌دهد، بلکه زمان ماندن روی صفحه، نرخ پرش و دیگر معیارهای ارزشمند را نشان می‌دهد، در نتیجه می‌توانید متوجه شوید محتوا چگونه عمل می‌کند. بدون این دانش مانند فردی نابینا هستید. بنابراین تجزیه و تحلیل بهترین رسانه است تا درک کنید چه مواردی می‌تواند در این مورد عمل کند. دنبال کردن دیتا قطعا به متخصصان کمک می‌کند تا تجزیه و تحلیل کنند که آیا آنها در مسیر درست حرکت می‌کنند یا خیر. دنبال کردن آنالیز دیتا قطعا به سازمان‌ها کمک خواهد کرد رشد کنند و توانایی خود را برای کسب و کار با کیفیت بهتر بهبود دهند.

۷- نحوه خاتمه دادن محتوا

برای متخصصان مهم است به نحوی محتوا را بنویسند که به نظر جمع آوری شده و خاتمه یافته باشد. این یکی از اصول سئو است تا بیشتر و بیشتر افراد به سمت وبسایت جذب شوند و نرخ پرش کاهش یابد. محتوای جذاب نه تنها نرخ تعامل بهتری را ایجاد می‌کند بلکه اعتبار برند را افزایش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود ترافیکی را که لایق آن هستید به وبسایت هدایت شود

در سئو محتوا به چه مواردی توجه کنیم؟