Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/netafzar/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83

جریمه گوگل چیست؟

جریمه گوگل یا همان پنالتی شدن به معنی این است که شما از قوانین گوگل سرپیچی کرده اید و سایتتان را  مطابق با استاندارد های گوگل به رتبه بالا نرسانده اید. درنتیجه گوگل سایت شما را شناسایی کرده و از لیست نتایج جستجو خارج میکند. در گذشته سایت هایی که در گوگل جریمه می شدند، از نتایج گوگل حذف می شدند، اما به مرور گوگل سیستم پنالتی خود را تعدیل کرد و بعد از به روز شدن نسخه جدید الگوریتم پنگوئن، گوگل کمی منصفانه تر با سایت ها برخورد میکند و جریمه کمتری برای سایت هایی که از قوانین گوگل سرپیچی کرده اند در نظر میگیرد.

موتورهای جستجو چگونه سایت شما را می بینند؟

در نظر داشته باشید که نحوه خواندن محتوای سایت شما توسط روبات خزنده موتور جستجو و کاربران با هم متفاوت است. قوانین مرورگرها بر دو اساس شکل میگیرد:

  1. از دید فنی: که مرتبط به مباحث فنی و طبق اصول برای شناسایی موتورهای جستجوگر میباشد.
  2. از دید کاربران مرورگر: این دیدگاه برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند زیرا اگر سایت شما از لحاظ فنی عالی باشد اما به نحوی نباشد که کاربر را به خود جذب کند و کاربر به محض ورود به سایت از آن خارج شود، موتورهای جستجو رتبه بالایی برای آن سایت درنظر نخواهد گرفت.

در حقیقت برای بدست آوردن رتبه بالا در گوگل نیازمندیم که دو اصل فوق را به درستی و با کیفیت دنبال کنیم. از لحاظ فنی باید زمان، دقت، تجربه و دانش بالایی را در سئو و بهینه سازی سایت به دست آوریم. اما یکی از موضوعات مهم در زمینه سئو که باعث بالا بردن رتبه سایت میشود، کیفیت و جذابیت مطالب و محتوایی می باشد که در سایت قرار می گیرد.

سئو کلاه سیاه که باعث جریمه شدن سایت در گوگل می شود

بسیاری از تازه کاران و یا افرادی که در زمینه سئو فعالیت میکنند از راه هایی استفاده میکنند که قوانین گوگل را زیر پا میگذارند و رتبه سایت را بالا میبرند. گوگل این نوع سئو را، سئو کلاه سیاه   black hat seoنامگذاری کرده است.که به طور مفصل در مقاله سئو کلاه سیاه / سئو سیاه چیست؟ توضیح داده شده است. در این روش ممکن است سایت در زمان کوتاهی به جایگاه خوبی در صفحات گوگل دست پیدا کند اما امروزه گوگل بسیار هوشمندانه عمل میکند و دیر یا زود متوجه سرپیچی از قوانین میشود و باید منتظر جریمه گوگل و پنالتی شدن سایت توسط گوگل بود.

<a href=

جریمه گوگل چیست؟" width="300" height="225" srcset="https://netafzar-pc.ir/wp-content/uploads/2017/07/black-hat-seo-strategies-300x225.jpg 300w, https://netafzar-pc.ir/wp-content/uploads/2017/07/black-hat-seo-strategies-705x529.jpg 705w, https://netafzar-pc.ir/wp-content/uploads/2017/07/black-hat-seo-strategies-450x338.jpg 450w, https://netafzar-pc.ir/wp-content/uploads/2017/07/black-hat-seo-strategies.jpg 720w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" /> جریمه گوگل چیست؟

در ادامه به قوانین گوگل و راهکار هایی برای جلوگیری از جربمه گوگل میپردازیم:

  1. از لحاظ سئو این موضوع حائز اهمیت است که از صفحات داخلی به صفحه اصلی (صفحه خانگی) سایت لینکی قرار داده شود اما این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد این موضوع سایت شما را به خطر می اندازد و ممکن است با جریمه گوگل مواجه شوید. برای استفاده مناسب از این قابلیت میتوانید به مقاله ۱۹روش کاهش نرخ پرش مراجعه نمایید. جریمه گوگل در این شرایط به این صورت است که صفحاتی که از لحاظ فنی مناسب نیست را از لیست نتایج جستجو حذف کند بنابراین اگر مطالب مفیدی هم داشته باشید و قوانین گوگل را به درستی رعایت نکرده باشید ممکن است برخی از صفحات سایت جریمه شود.
  2. هرچه تعداد سایت هایی که لینک بیشتری به سایت شما بدهند از لحاظ سئو برای سایت شما مناسب تر است. هرچه این لینک ها به طور طبیعی و مرتبط با موضوع سایت شما باشد بهتر است. در برخی از سایت ها میتوان هزینه ای پرداخت کرد تا لینک سایت شما را در سایت خودشان قرار دهند. گوگل خواهان گرفتن لینک به طور طبیعی و درست است بنابراین صرف هزینه برای گرفتن بک لینک به شما ضرر بزند و علاوه بر پرداخت هزینه، سایت شما را هم در لیست اسپم گوگل قرار دهد.بنابراین سعی کنید آنقدر سایت خود را از لحاظ ساختار درونی و ساختار فنی قوی کنید که مورد توجه موتورهای جستجو قرار گیرد.برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله توصیه ها و نکاتی در مورد بک لینک (backlink) را مطالعه نمایید.

۳٫از سایت های بی کیفیت لینک نگیرید. برخی از سایت ها هستند که کیفیت بسیار پایینی دارند و یا امکان اینکه جریمه گوگل شامل حال آنها شود زیاد است. برخی از رقبای شما هستند که ممکن است سایت های بی کیفیت را پیدا کنند و لینک سایت شما را در آن سایت ها قرار دهند در نتیجه رتبه سایت شما روز به روز افت پیدا خواهد کرد. برای جلوگیری از این راه حل سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند را به صورت مداوم چک کنید و ببنینید از لحاظ کیفیت مناسب هستند؟!

برخی پارامترها هستند که با آنها میتوان کیفیت سایت را سنجید مانند Page authority، Domain authority، Spam score و …

۴٫ دو سایت یکسان با دامنه های مختلف:

ممکن است شما دو سایت داشته باشید و مطالب آن یکسان باشد و مالک هردو سایت هم خودتان باشید. این کار در عمل مورد پذیرش موتورهای جستجو نیست چرا که مطالب به درستی ایندکس نمی شود. ربات و خزنده های گوگل به شدت حساس هستند و همه چیز برایشان دارای اهمیت است. برای اینکه هر دو سایت را به سایتی واحد تبدیل کنید و صفحات ایندکس شده را در یک سایت گردآوری کنید باید از ریدایرکت سایت یا redirect 301 استفاده کنید. شرح بیشتر در مقاله ۱۴ روش برای افزایش رتبه سایت در گوگل قرار دارد.

۵٫ یک روش غیر معمول دیگر که واقعا آزار دهنده است، استفاده از متون هم رنگ پس زمینه است و برای کاربران قابل مشاهده نیست و تصور برخی مدیران سایت این است که این متون توسط موتورهای جستجوگر، با کلمات بیشتری شناخته و دیتکت میشود.این کار به شما نمره منفی میدهد و بر عکس تصورتان سایت شما در لیست سیاه می نشیند.چون معیارهای موتورهای جستجوگر بسیار متفاوت و پیشرفته شده است.

۶٫ بهینه کردن صفحات بی کاربرد برای کاربران سایت شما خیلی جالب نیست بنابراین بازدید کاربران از آن صفحات بسیار کم می شود، درنتیجه پنالتی شدن سایت توسط گوگل را در پی خواهد داشت. درست است که بهتر است تمامی صفحات سایتتان را سئو و برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید و مدام آن ها را با معیارهای روز گوگل جلو ببرید اما کاربری سایت شما هم بسیار اهمیت دارد و قطعا نباید روند کار خود را طوری ادامه دهید که به جریمه گوگل منجر شود و صفحات به اصطلاح پرت در سایت قرار دهید و وقت و انرژی برای بهینه کردن آن بگذارید در حالی که نتیجه و بازخودی هم برایتان نخواهد داشت.

۷٫ مرتبط بودن کلمات کلیدی بسیار موثر است مثلا شما در زمینه آی تی زیر شاخه طراحی نرم افزار های تحت وب فعالیت دارید و در سایت خود تمام کلمات مرتبط با آی تی را مینویسید. مانند سخت افزار، شبکه ، سیستم های هوشمند، و …. این کلمات ممکن است بتواند در سئو سایت و جستجو تاثیر مثبتی داشته باشد اما برای کاربری سایت شما اصلا مفید نخواهد بود . و این وضوع میتواند امتیاز منفی و جریمه گوگل را در پی داشته باشد و شما اسم سایت شما را به اسامی لیست سیاه اضافه کند. به این روش keyword stuffing می گویند.مقاله ۴ اشتباه رایج در بازاریابی محتوا اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما خواهد داد.

۸٫ نمایش متفاوت متن برای کاربر و موتورهای جستجو، اصطلاحا page cloacking نام دارد. برخی از مدیران سایت به دو دلیل از این روش استفاده میکنند:

  • استفاده از این روش به باعث میشود که سایت در بین رقبا رتبه بهتری کسب کند اما رقبای شما نمیتوانند از این کدها باخبر شوند.
  • استفاده از متونی که داخل متن وجود دارد که برای بهینه سازی سایت مفید است اما از دید کاربر پنهان می ماند وبعضا ممکن است کاربر با محتوایی کاملا متفاوت مواجه شود.

استفاده از page cloacking توسط الگوریتم پاندا شناسایی و جریمه گوگل را متوجه سایت خواهد کرد و ممکن است سایت پنالتی شود.

کلاه سیاه

کلاه سیاه

نتیجه گیری : جریمه گوگل و پنالتی سایت توسط گوگل

درست است که الگوریتم پنگوئن باعث میشود که سایت های خاطی جریمه های گوگل را متحمل شوند اما این الگوریتم امروزه پیشرفت زیادی کرده و بسیار هوشمندتر از قبل عمل میکند و اگر صفحات سایتی مغایر با آنچه در قوانین گوگل وجود دارد تنظیم شود فقط همان سایت جریمه و پنالتی میشود و ممکن است کل سایت اسپم نشود.

به هر حال دسترسی کاملی به قوانین گوگل وجود ندارد و نمیتوان پیش بینی درستی درباره این قوانین داشت بنابراین باید محتاطانه تر عمل کرد و اصول و قوانین سئو را طوری به کار برد که جریمه گوگل یا پنالتی متوجه سایت نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *