هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

 

 

 

بسیاری از مردم تصمیمات خوب و جدی در ابتدای سال میگیرند.متاسفانه، بسیاری از ما با گذر زمان این تصمیمات را فراموش می کنیم. برخی از ارزیابی ها حاکی از آن است که ۸۰% مردم از اهداف خود در ماه دوم دست می کشند.مشکل اینجاست که ما با عزم راسخ سال جدید را شروع میکنیم، اما وقتی که نتایج مثبت به سرعت رخ نمی دهند. یا حصول نتیجه بنظر بسیار طولانی برسد. خود را قانع میکنیم که فراموش کردن اهداف و دنبال چیزهای جدید رفتن ایرادی ندارد.این الگوی رفتاری در دنیای تجارت هم بسیار معمول است.در سال جدید شرکت های بسیاری اهداف جدید متنوعی را تعیین می کنند.  معمولا هزینه هایی هم بابت این اهداف جدید  صرف میگردد. مدیران بدنبال تعیین فعالیت هایی هستند که در سال جاری باید حفظ شوند و یا فعالیت هایی که باید در سال جاری متوقف شوند.

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

متاسفانه سئو اغلب به رده دوم تعلق دارد.این اتفاق عمدتا به دلیل عدم درک صحیح از طبیعت سئو و نحوه کارکرد آن رخ میدهد. شرکتهای فوق ممکن است که اهدافی برای افزایش ترافیک سایت خود داشته بوده اند. اما این اهداف بسرعت محقق نشده است. استراتژی های بازاریابی آنلاین نادیده گرفته شده است.

فرایند سئو زمان بر است، البته اگر که بدرستی و با اصول اخلاقی اجرا شود، اما ایده انتظار ۱۲ ماهه برای بدست آوردن نتایج مطلوب و قابل توجه موجب میشود که بسیاری از صاحبان تجارت از آن رویگردان شوند.بسیاری از صاحبان کسب و کار گمان می کنند که سئو یک راه حل سریع برای بهبود مشکلات عقب ماندگی در راهکارهای کسب و کار آنها است. آنها سئو را یک کار ساده و درحد انتخاب چند کلمه کلیدی برای دریافت رتبه میدانند. اما سئو کار بسیار دشواری است. در سئو باید بر روند کار نظارت دائم داشت و انجام تنظیمات مجدد در فرایندها گاهی یک فعالیت روزانه در سئو خواهد بود.

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

درحالیکه شما  ممکن است زمان و تجربه کافی برای بکارگیری استراتژی های موثر سئو را نداشته باشید. شما  میتوانید از کمک یک شرکت قدرتمند در زمینه بازاریابی آنلاین برای پیاده سازی اهداف S.M.A.R.T بهره بگیرید. (S.M.A.R.T مخفف  اهداف مشخص، اهداف قابل اندازه گیری، اهداف دستیافتنی، اهداف واقعی، اهداف قابل زمانبندی، است.)

 

 

سئو خود را منطبق با اهداف S.M.A.R.T تعیین کنید

اگر شما در کسب و کاری برای مدتی فعال بوده اید، احتمالا با اصطلاح اهداف S.M.A.R.T آشنا هستید. اگر با این اصطلاح آشنا نیستید. کلمات S.M.A.R.T مخفف اهداف مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقعی و قابل زمان بندی است.

شما هم میتوانید از این روش تعیین اهداف برای سئو سایت خود استفاده کنید بجای آنکه بطور کلی اهداف سئو را دو ماه بعد از شروع آن کنار بگذارید.به احتمال زیاد شما تمام توانایی های سئو را در جهت درست و مثبت آن بکار خواهید برد. اگر تنها هدف شما رتبه ۱ گوگل برای کلمات کلیدی مشخصی باشد. احتمالا نا امید و دلسرد میشوید. زیرا پول و زمان خود را برای بدست آوردن یک هدف غیر دائمی و فرار هزینه کرده اید.

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

با متخصصین سئو برای استراتژی درست سئو با هدف توسعه کسب و کار آنلاین خود مشورت کنید.

بجای آنکه برای لیستی از اهدافی که بنظر خوب میرسند تهیه کنید. اهداف خود را بصورت S.M.A.R.T تهیه  و تنظیم کنید. نحوه انجام اینکار را به این صورت است:

S مخفف اهداف مشخص

بکارگیری تاکتیک های اندازه گیری موفقیت و شکست استراتژی های سئو زمانی که اهداف سئو مبهم و ذهنی باشند دشوار و سخت است.شاید به نظر برسد که گفتن این موضوع که میخواهیم با یک کلمه کلیدی مشخص رتبه ۱ گوگل باشیم یک هدف مشخص است. اما رتبه ۱  گوگل چگونه قرار است به کسب و کار شما برای رشد و بزرگ شدن کمک کند.

سایت های کاربران بسیاری برای کلمات کلیدی متعددی رتبه اول است اما از این موضوع هیچ نفعی به آنها نرسیده است.گرفتن رتبه ۱ برای یک کلمه کلیدی خاص برای کسب و کارهای کوچک و متوسط، بسیار بزرگ و دست نیافتنی است.یک روش خوب و موفق این است که این هدف بزرگ و دلهره آور و مبهم را به یک سری اهداف کوچکتر تقسیم کنیم. اهداف مشخص مانند این است که تعداد n مخاطب به سایت مراجعه کنند. تعداد n کاربر به صفحه محصولات هدایت شوند. یا فروش کالا به n کاربر انجام شود، این روش یکی از تاکتیک های بازاریابی اینترنتی است.

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

نکته مهم دیگر درباره اهداف مشخص این است که همه اعضای شرکت باید از آن آگاهی داشته باشند. تا بتوانند تمام توان خود را برای برآورده کردن هدف و یا حتی پیشی گرفتن از آن به اجرا بگذارند.

M مخفف اهداف قابل اندازه گیری

اهداف مشخص بهتر از اهداف بزرگ و مبهم میباشند. زیرا که اهداف مشخص راحت تر اندازه گیری میشوند. یک هدف که روشی برای اندازه گیری آن وجود ندارد عملا بی معنی است.

هدف اصلی از رتبه بندی بالاتر و بهتر برای یک کلمه کلیدی افزایش ترافیک سایت که در حالت ایدآل به افزایش فروش سایت می انجامد میباشد. در روند دریافت ترافیک بیشتر، بسیاری از شرکت ها اغلب در آنالیز های خود اهداف مهم خود را از یاد می برند.در این قسمت هم باید اهداف بزرگ، طویل و مبهم را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. اهداف مشخصی که قابل اندازه گیری باشند. به میزان ترافیکی که درسایت بدست آورده اید دقت کنید. چه چیزی مردم را به سایت شما جذب کرده است. چه چیزی آنها را به خرید ترغیب کرده است. در چه زمانی بیشترین ترافیک را دارید و کدام دسته جمعیتی از مشتریان، سایت شما را بازید کرده اند.دقت در جزئیات آنالیز به شما برای یافتن اهداف قابل اندازه گیری کمک می کند. این اهداف در سال بعد قابل پیگیری و بهبود میباشند.

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

در مبحث سئو فاکتورهای بسیاری برای اندازه گیری وجود دارد. به نظر ما لیست زیر که از مقالات بررسی آنلاین سئو سایت گرداوری شده است نقطه شروع خوبی است.

 • رتبه بندی بر اساس نرخ تبدیل کلمات کلیدی طبیعی و محلی( ابزاری در گوگل آنالیتیکس به نام organic keyword conversions tracking را باید فعال کنید)
 • رتبه بندی براساس معیارهای ثانویه کلمات کلیدی طبیعی و محلی
 • جریان نقل قول (استناد)
 • جریان اعتماد
 • تعادل اعتماد و استناد
 • معیارهای ساخت لینک
 • تعداد کل لینک ساخته شده
 • تعداد لینک از سایت های معتبر
 • تعداد لینک از سایت های مرتبط
 • معیارهای اندازه گیری در دنیای واقعی (فروش سایت، بازخورد مخاطب، ثبت نام در ایمیل تبلیغاتی)
 • افزایش ترافیک طبیعی
 • افزایش تعداد صفحات سایت که ترافیک تولید می کنند
 • ترافیکی که ناشی از برند بودن شما نیست چقدر است
 • درصد افزایش نرخ تبدیل جستجوی طبیعی
 • تاثیر جستجوی طبیعی (در کنسول جستجوی گوگل میتوانید آمارهای مربوط را ببینید)

اگر اهداف سئو قابل اندازه گیری نباشند. اهداف بصورت S.M.A.R.T  طراحی نشده اند. دستیابی به چنین اهدافی قطعا بسیار سخت خواهد بود.

A مخفف اهداف قابل دستیابی

در بخش اهداف مشخص درباره بزرگ و عظیم بودن هدف دستیابی به رتبه ۱ گوگل صحبت کردیم. این هدف یک هدف قابل دستیابی محسوب نمی شود.به یاد داشته باشید که رتبه ۱ گوگل یک هدف قابل دستیابی محسوب نمی شود. بیاد داشته باشید که دستیابی به رتبه یک برای رقیب شما نیز حائز اهمیت است. بنابراین میتوان گفت نگهداری از یک رتبه خوب مهمتر از تلاش برای بدست آوردن رتبه ۱ گوگل است.

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

چطور میتوان یک هدف سئو را قابل دستیابی دانست؟ این سوالات را برای رسیدن به پاسخ صحیح از خود بپرسید:

 • آیا منابعی برای دستیابی به این اهداف دارید؟
 • آیا میدانید که آن اهداف در واقعیت چگونه کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار میدهند.
 • آیا شما در زمره سایت هایی هستید که بر صفحه نتایج جستجو تسلط دارند.
 • آیا توان معامله با ترافیک سنگین تر را مهیا کرده اید؟

ایجاد یک هدف غیرقابل دستیابی باعث میشود. که در شروع پیاده سازی استراتژی های سئو دلسرد و مایوس شوید. با آنکه یک هدف باید شما را به چالش بکشد ولی دیگر نباید از قلمره قابل انجام بودن خارج شود.

R مخفف اهداف واقعی (اهداف قابل ثبت و ضبط)

اگر اهداف سئو شما شامل کلمات کلیدی بسیار رقابتی باشد. شما مبارزه سخت و دشواری را در پیش رو خواهید داشت.

با درک نیازهای واقعی، صاحبان کسب و کار باید سلامت و منابع شرکت خود را آنالیز و بررسی کنند.

شکست و سر خوردگی نتایج طبیعی اختلاف میان اهداف تعیین شده شرکت و منابع موجود برای دستیابی به اهداف شرکت است.

در مباحث سئو، هنگامیکه به حرف R در S.M.A.R.T میرسیم از این حرف میتوان واژه Relevant یا ارتباط را در مبحث جستجوی کلمات کلیدی برای تولید محتوا را نیز استنتاج کرد. اگر میخواهید برای یک کلمه کلیدی در صفحه اول گوگل باشید مطمئن شوید که کالای تولیدی شما با آن کلمه کلیدی مرتبط است. سپس محتوای مرتبط با آن کلمه کلیدی را ایجاد کنید. مطمئن شوید که محتوای تولید شده به خواسته مخاطبی که کلمه کلیدی مد نظر را جستجو کرده است پاسخ خواهد داد.

شاخصی که میتوان برای تعیین عدم وجود ارتباط در سئو بکاربرد این است که میزان ترافیک سایت افزایش می یابد ولی نرخ تبدیل افزایش نمی یابند.

به حرفه R کلمه recorded  نیز نسبت داده میشود. زیرا که قابل اندازه گیری و قابل ثبت و قابل یادگیری است.

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

T مخفف اهداف قابل زمانبندی

زمان لازم برای پیاده سازی، نظارت، نگهداری  و مشاهده نتایج سئو از سایر انواع بازاریابی بسیار سخت تر است.در حالیکه ما برای بهبود نتایج سئو انتظار میکشیم. الگوریتم های گوگل مدام در حال تغییر هستند و باید بر اساس آن تنظیماتی را بر سئو سایت اعمال داشت.هیچ زمان جادویی برای موفقیت سئو وجود ندارد از چندین ماه تا چندین سال ممکن است برای مشاهده نتایج مثبت سئو وقت صرف شود.با این وجود اهداف بزرگ با تقسیم شدن به بخش های مشخص، قابل اندازه گیری، واقعی و دستیافتنی که زمانبندی مشخصی برای رسیدن به هر کدام از این اهداف تعیین شده است. قابل دسترس جلوه میکنند.

داشتن یک بازه زمانی مشخص برای رسیدن به هدف برای حفظ تمرکز بر روی هدف و افزایش انگیزه برای تلاش جهت دستیابی به هدف تعیین شده لازم است.اهدافی که ضرب العجلی برای اجرا ندارند احتمال بیشتری دارد که به تعویق بیافتند، متوفق شوند یا به طور کل کنسل شوند.برای نتیجه گیری این بحث مثالی از سئو که اهداف آن بصورت S.M.A.R.T تعیین شده اند ذکر می کنیم:

شرکتی قصد دارد که میزان بازخورد از نتایج جستجوی طبیعی را ۲۵ درصد در طی یک سال افزایش دهد. ما اینکار را با انتقال صفحات هدف برای کلمات کلیدی مد نظر از انتهای صفحه دوم به انتهای صفحه اول گوگل انجام خواهیم داد.

اهداف مشخص: شرکت میخواهد که میزان تعامل با سایت را از طریق جستجوی طبیعی ۲۵ درصد افزایش دهد.

اهداف قابل اندازه گیری: رتبه بندی صفحات دارای کلمات کلیدی مربوطه براحتی با نرم افزار جت سئو قابل اندازه گیری میباشد.

اهداف قابل دسترس: بهبود رتبه صفحات مد نظر از سایت هدف قابل دسترس می باشد.

اهداف واقعی: با توجه به این که سایت در حال حاظر در رتبه بندی گوگل قرار دارد بهبود این رتبه امری منطقی و واقعی است.

بازه زمانی اجرای هدف: ۱۲ ماه ضرب العجل ما برای اجرای این پروژه است.

با وجود آنکه اهداف S.M.A.R.T یک سری اهداف رویایی در اختیار قرار نمیدهند ولی میتوان با کمک آنها میزان بهبود رتبه سایت را اندازه گیری کرد. ایجاد استراتژی های سئو که قابل فرموله شدن هستند. به دستیابی به اهداف کلان کسب و کار و تجارت کمک شایانی خواهند کرد.

هدف گذاری به روش SMART در سئو چیست و چگونه اجرا میشود؟

 

 

10 تا از بهترین Doodle های گوگل

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

 

۱۰ تا از بهترین دودل های Doodles گوگل! دودل ها Doodles در گوگل به معنی لوگوهای مناسبتی است که گوگل گاهاً در صفحه اصلی خود استفاده می کند.چرا باید به بررسی دودل Doodles گوگل به پردازیم؟ اینکه گوگل از چه ایکونی در چه مناسبتی استفاده کرده است چه اهمیتی برای سئو دارد؟ گوگل سایتی است که دریافت رتبه در آن برای هر سایتی مهم است. شناخت طرز فکر مدیران آن به معنی شناخت راههای نفوذ در آن است.شاید شما بهترین برنامه نویسان دنیا را در اختیار داشته باشید. ولی آنها در نهایت برنامه ای را تولید می کنند که شما از آنها میخواهید. بنابراین برای شناخت تمام نرم افزارهای یک شرکت برنامه نویسی شناخت طرز فکر مدیران آن شرکت کافی است.

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

نکته دیگر درباره دودل ها Doodles این است که میتوان از ابتکار بکار رفته در آنها برای تعیین تغییرات لازم در بنر های سایت ایده گرفت. مثلا بنر ویژه محرم، نوروز، یلدا،…  را به سایت اضافه کرد.اولین بار در ۱۹۹۸ گوگل از لوگوی خاصی در صفحه نخست خود استفاده کرد و دلیل آن هم اعلام همگانی رفتن سهامداران شرکت یعنی  Sergey Brin  و  Larry Page به فستیوال Burning Man بوده است.(فستیوال و یا گردهمایی که در آن یک مجسمه بزرگی از یک مرد به آتش کشیده میشود. ظاهرا برای نگهبانی از شهر) در این لوگو نماد فستیوال در پشت دومین حرف O نام Google درج شده بود.

 

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

(استفاده جورج ار ار مارتین George R. R. Martin از این نماد در رمان بازی تاج و تخت game of thrones بعنوان پرچم خاندانی به نام کارا استارک karstark که انسان ها را زنده زنده می سوزاندند نشان میدهد که این نویسنده، با این آیین هیپی های آمریکا برای به آتش کشیدن مجسه چوبی زیاد موافق نیست.)

گوگل از آن زمان که تصویر ساده یک مرد را بعنوان یک لوگو انتخاب کرد پیشرفت زیادی در تولید لوگوهای خود داشته است. و امروزه شاهد لوگوهای ملتی مدیا، و لوگوهایی در موضوعات مختلف مانند آموزش و سرگرمی هستیم.

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

گوگل بعد از تجربه ای که برای تغییر لوگو در سالروز فستیوال Burning Man داشت از Doodles  برای نمایش وقایع تاریخی استفاده کرد و Doodles  به روزنامه ثابتی از حوادث در صفحه اصلی گوگل تبدیل شدند.

گوگل دچار مشکلاتی از بابت استفاده از این Doodles  ها شده است. منجمله اینکه دولت کانادا گوگل را ناچار کرد که کلیه تصاویری را که برای Doodles  انتخاب کرده است را بازنگری کند تا موارد غیرقانونی از آنها حذف شود.

استفاده از تصاویر غیر قانونی چیزی نبود که گوگل بتواند به انجام آن ادامه دهد. اما با همه اینها Doodles با تغییر کاربری و تلاش برای ایجاد یک حس خوب به گوگل بازگشتند.

گوگل با کمک این Doodles  سعی در پر رنگ کردن اهمیت وقایع و شخصیت هایی در تاریخ و فرهنگ ما دارد و برخی اوقات هم تنها یک بازی خوب به ما معرفی می کند.

گوگل تا کنون بیش از ۲۰۰۰ Doodles  را بکار برده است که لیست کامل آن را میتوانید در سایت https://www.google.com/doodles مشاهده کنید. اگر به این سایت سری بزنید متوجه خواهید شد که بسیاری از تصاویر در سالهای متمادی برای یک اتفاق تاریخی تکرار شده اند و گوگل هر بار آن تصویر را بعنوان یک عکس جدید در این سایت لیست کرده است. بنابراین تعداد Doodles اورجینال و غیر کپی را دقیقا نمی دانیم.

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

۱۰ تا از بهترین Doodles گوگل

همانطور که گفتیم هدف ما از پیگیری Doodles شناخت طرز فکر مدیران گوگل و یافتن ایده ای برای تغییرات متوالی در بنرهای سایت بر حسب اتفاقات مهم تاریخی است.

۱-    Claude Monet

گوگل بعد از شروع بکارگیری  Doodle تا مدت ها از  Doodle تنها برای یادآوری تعطیلات رسمی استفاده میکرد. این قاعده در سال ۲۰۰۱ تغییر کرد. در این سال گوگل به مناسبت ۱۶۱ سالگرد تولد نقاش سبک امپرسیونیسم فرانسه Claude Monet’s لوگوی خود را تغییر داد.

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

 

 

در این لوگو که گوگل از سبک مونته Monet برای طراحی رنگ و نور و گلهای آبی برای طراحی لوگو استفاده کرده است. که خود سبکی جدید در ارائه لوگو محسوب میگردد.

از دیگر هنرمندانی که گوگل به آنها توجه کرده است میتوان نقاشان زیر را نام برد. :

Wassily Kandinsky نقاش روسی در سبک انتزاعی خط در آثار او نقش بسیار پر رنگی دارد و در آثار او میتوان شباهت هایی به اثار نقاشانی مانند سالوادور دالی، پیکاسو، مودیلیانی را یافت.

Carlos Mérida: استفاده از نقاشی مدرن در بیان مشکلات مردم مکزیک و گواتمالا او را به چیزی فرا تر از یک نقاش بدل کرده است.

, Gustav Klimt نقاش اتریشی که نقاشی صورت زنی در میان باغی از گل زرد او بسیار شهرت دارد.

Frida Kahlo شاید بدلیل تبدیل شدن زندگی اش به فیلم بیش از سایر نقاشان شناخته شده باشد. از آثار معروف او تصویر کردن صورت خودش در نقاشی هایش میباشد.

۲- Harriet Tubman

گوگل در فوریه ۲۰۱۴ زندگی جسورانه Harriet Tubman را جشن گرفت در لوگوی گوگل چراغی به دست Harriet Tubman است. که هم راه فرار او از برده داری را روشن کرده است. و هم راه را برای دیگران روشن نگه داشته است.

 

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

گوگل در واقع تحت تاثیر شبکه های اجتماعی و سوال هایی درباره استفاده مکرر از لوگوی مردان سفید پوست توسط گوگل این انتخاب را انجام داده است.

گوگل در سال ۲۰۱۴ استفاده از لوگو ها را بصورت ۵۰/۵۰ بین دو جنس زن و مرد تقسیم کرد. درضمن هیچ محدودیتی برای رنگ پوست افراد از آن سال به بعد در لوگوهای گوگل دیده نشد. بنابراین میتوان گفت که سال ۲۰۱۴ سالی بود که لوگو های گوگل پا را از یک لوگو فراتر گذاشته و تبدیل به یک نماد آنلاین از برابری حقوق زن و مرد شدند.

۳-    Alexander Calder

مخترع nursery mobile در ایران معمولا بعنوان اسباب بازی نوزادان شناخته میشود. شامل یک حلقه است که وسایلی مانند اسباب بازی با یک نخ از آن آویزان است. و با حرکت باد جابجا میشود.و صدا تولید می کند.

 

گوگل در این لوگو برای اولین بار از ویژگی های HTML5 استفاده کرده است و طراحی و حرکت لوگو را با کمک Canvas و java script  انجام داد ه است.

در طراحی این لوگو به تعامل کاربر با طراحی توجه زیادی شده است و کلیک و دراگ موس روی قطعات مختلف لوگو بر حرکت آن تاثیر می گذارد.

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

۴-    Charlie Chaplin

برای یادبود ۱۲۲ سالگرد تولد چارلی چاپلین گوگل از کلاه و سبیل چارلی چاپلین برای قدردانی از این هنرمند دنیای صامت کمدی استفاده کرد.

گوگل برای اولین بار یک لوگوی قابل اجرا شدن را بکار برده بود. تا بخشی از فیلم کارگری با عشق labor of love را به نمایش بگذارد. فیلمی که گوگل در ۲ دقیقه به نمایش گذاشت ادای احترام کاملی بود به این اسطوره طنز در سینما.

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

 

 

گوگل با این لوگوی سینمایی از چاپلین گام بزرگی در زمینه لوگو هایی برداشت که مستلزم زمان ماندگاری کاربران برای بیش از چند ثانیه بودند. تجربه ای که از نظر بازاریابی میتواند تحولی برای تمام استانداردهای تبلیغاتی موجود بحساب بیاید.

۵-    My Afrocentric Life

گوگل در سال ۲۰۰۹ طراحی لوگو های خود را به مسابقه گذاشت. این مسابقه ابتدا توسط دانش آموزان آمریکایی مورد استقبال قرار گرفت اما امروز یک فعالیت بین المللی است.

Akilah Johnson در سال ۲۰۱۶ برنده گوگل شد. نقاشی او با نام My Afrocentric Life  با ترجمه تحت الفظی زندگی آفریقایی آمریکایی من، یا، دردسر های زندگی در آمریکا بعنوان یک سیاه پوست. با الهام از زندگی و مشکلات سیاه پوستان از بین ۱۰۰۰۰۰ نقاشی برگزیده شد. این اثر در طی ۲ هفته با مداد رنگی کشیده شده است.

 

 

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

به این ترتیب بار دیگر لوگوی گوگل پا را از یک طرح فراتر گذاشت و یک پیام رسان سیاسی شد.

۶-    Ludwig van Beethoven

گمان میکنم بیشتر ما ایرانی ها نام بت هوون Beethoven موزیسین کلاسیک را شنیده باشیم. گوگل به مناسبت ۲۴۵ سالگرد تولد Beethoven لوگویی را طراحی کرده است. این لوگو به کاربران اجازه میداد آثار مهم او را مرور کنند.

 

 

 

لیست نمایش داده شده در این لوگو به دو دلیل است. اول اهمیت تاریخی آن در تاریخ اروپا و دوم ایجاد یک روایت پایدار از یک هنرمند بزرگ.

تبدیل یک اثر هنری بزرگ به یک اثر قابل دسترس برای همه در این لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است. گوگل بعدا این روش را برای آثار هنرمندان دیگر نیز بکار برده است.

۷-    St Patrick’s Day

طرحی که در تصویر می بینید. توسط هنرمند ایرلندی Eamon O’Neill طراحی شده است. و روز سنت پاتریک را به تصویر میکشد.

(سنت پاتریک با لباس سبز نمادی از طبیعت و سر سبزی است که تمام آرزوهای بشر را جامع عمل می پوشاند. مطالبی درباره حقیقت داشتن انسانی به این نام از قدیسین در ایرلند وجود دارد. اما چیزی که در حال حاضر از  آن مانده است به افسانه ها شبیه است.)

 

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

گوگل با قرار دادن این لوگو، سنتی را در طراحی لوگوی خود شروع کرد. که در آن نه تنها جشن های آمریکا که جشن های مردم در سراسر دنیا از استرالیا تا الجزیره تا آمریکا همگی شامل آن بشوند.

۸-    International Women’s Day

روز هشتم مارس بعنوان روز بین المللی زن توسط گوگل با تصویر زیر تبریک گفته شد. این تصور در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار توسط گوگل مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از این لوگو به دلیل آنکه گوگل برای انتخاب آن به سراغ ۱۳ فردی که در شکل گیری زندگی کنونی انسان نقش داشته اند رفته است. از اهمیت بالایی برخوردار میباشد.

 

 

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

قصد گوگل این استکه فراتر از قصه ای که همه ما میدانیم برود.

تصویر در واقع هوانورد زن مصری در کنار اولین وکیل زن کره ای را به نمایش گذارده است و قصد دارد که نگاه ما را به عمق هر تصویری فرا بخواند.

۹-    PAC-MAN

پرفروش ترین بازی دنیا، موفق ترین بازی دنیا. ۱۲۰ میلیون دلار درآمد زایی. Pac-Man را به افسانه ای در صنعت بازی سازی تبدیل کرده است.  و گوگل در سی امین سالگرد ساخت این بازی نسخه ای قابل بازی از آن را ارائه داده است.

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

 

 

اولین لوگو قابل بازی گوگل انقلابی دیگر در صنعت طراحی Doodle بود که باعث شد Doodle ها یک گام دیگر به جلو پیش بروند.

گوگل این بازی را برای مدت دو روز در دسترس علاقه مندان قرار داد. و میزان استقبال از بازی بیش از آنچه بود که گوگل پیشبینی کرده بود.

لینک بازی PAC-MAN در گوگل همچنان دردسترس است. میتوانید این بازی را هم اکنون نیز بازی کنید.

گوگل بازی های دیگری را نیز بعدا در صفحه لوگوهای خود قرار داد.

۱۰-   Oskar Fishinger

یکی از آخرین جاه طلبی های گوگل در استفاده از نام Oskar Fishinger بعنوان فیلمساز و هنرمند در لیست افراد تقدیر شده در لوگو های شرکت بود. Oskar Fishinger همواره تحت تاثیر بکارگیری موسیقی در سینما بوده است.

 

 

گوگل تلاش دارد تا مفهوم موسیقی بصری را در ذهن مخاطب جای دهد. و اینکار را با یک لوگوی ساده براحتی انجام می دهد.

تبریک به Fishinger برای تلفیق صدا و تصویر در این لوگوی گوگل پاسخ های مثبت فراوانی دریافت می کند.

دودل های گوگل Doodle روز به روز جذاب تر و آموزنده تر میشوند. هنگامیکه صحبت از بازاریابی و بازاریابی محتوا برای یک شرکت به میان می آید. مسائلی مانند آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردمی که قرار است از کالای ما استفاده کنند. همواره میتواند به گسترش ارتباطات ما با مخاطب بیانجامد و فروش کالا را افزایش دهد.

برای بازاریابی آنلاین حرفه ای ها را انتخاب کنید.

۱۰ تا از بهترین Doodle های گوگل

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

 

 

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آگهی به شکلی از آگهی گفته می‌شود که در قالب گزارش ارائه شود. به این معنی که مخاطب متوجه جنبۀ تبلیغاتی این گزارش نمی شود و تصور می کند در حال مطالعه یا مشاهده یک گزارش کاملاً بی طرف است. به دلیل غیر مستقیم بودن این شیوه تبلیغاتی، رپورتاژ آگهی اثربخشی بالایی دارد. معمولا مخاطبان به این نوع آگهی اعتماد بیشتری دارند و کل محتوای رپورتاژ را تا انتها مطالعه می کنند. رپورتاژ آگهی یکی از بهترین روش‌های تبلیغات اینترنتی و برندسازی است که بزرگترین برندهای دنیا برای معرفی محصولات و خدمات جدید خود از آن استفاده می کنند. رپورتاژ تنها روش تبلیغاتی است که برای مدت زمان نامحدود به مخاطبان نمایش داده می شود و همیشه در سایت‌ آگهی دهنده باقی می ماند.

جمله ای در تبلیغات است که می گوید: بهترین نوع آگهی، آن است که آگهی بنظر نرسد. در حال حاضر درصد قابل توجهی از اخباری که از رسانه های مختلف منتشر می شود در دل خود پیامی بازرگانی به همراه دارد و گزارش تبلیغاتی محسوب می شود، دلیل این موضوع اثر بخشی قابل توجهی است که این نوع از تبلیغات دارد. در واقع مردم دیگر توجهی به تبلیغات نمی کنند و روش های تبلیغاتی سنتی برای مردم تکراری و کسل کننده شده است، به همین جهت است که reportage advertisement از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

انواع رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی انواع مختلفی دارد و بسته به رسانه ای که در آن منتشر می‌شود نامگذاری می‌شود. برخی از مشهورترین انواع رپورتاژ آگهی عبارت اند از: رپورتاژ آگهی تلویزیونی، رپورتاژ آگهی انتشار یافته در سایت های خبری و رسانه های دیجیتال (رپورتاژ آگهی اینترنتی) ، رپورتاژ آگهی ویژه روزنامه و رسانه های کثیرالانتشار. نوع نگارش محتوا و ارائه موضوع در هریک از این رسانه ها متفاوت بوده و باید اصول کلی آن به درستی رعایت شود.

تاثیر رپورتاژ آگهی در سئو و رتبه سایت در گوگل

رپورتاژ آگهی در حقیقت عملکردی مانند نوشتن یک پُست مهمان دارد. با قرار دادن لینک سایت تان در متن رپورتاژ آگهی می توانید سیگنال رتبه بندی قدرتمندی برای موتورهای جستجو ارسال کنید. بدون شک، داشتن یک لینک از وب سایتی با اعتبار دامنۀ بالا تاثیر بسیار خوبی بر روی سئوی سایت شما خواهد داشت. رپورتاژ آگهی بصورت مستقیم بر روی سئو سایت تاثیر ندارد. اما همان طور که گفتیم می تواند به صورت غیر مستقیم بسیار موثر باشد. تاثیر غیر مستقیم رپورتاژ آگهی بر سئو سایت در این نکته نهفته است که رپورتاژ آگهی با حداقل تبلیغ برای برندتان، بیشترین بازده را برای محصول شما ایجاد می کند. افراد ببیننده رپورتاژ آگهی قطعاً به سایت شما برای مشاهده و خرید محصولات یا خدمات مراجعه می کنند. به این ترتیب، تعداد ورودی های سایت شما افزایش خواهد یافت که این موضوع به بهبود رتبه سایت شما کمک خواهد کرد.  از طرفی دیگر، ایجاد بک لینک در سایت های معتبر و پربازدید به قدرت گرفتن سایت و ارتقای رتبه آن در گوگل کمک می کند.

 

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

 

دیدگاه گوگل نسبت به رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی یکی از راه های گرفتن بک لینک برای سایت است. بنابراین همانند لینک سازی، یک امر حساس و تخصصی است. اگر به صورت اصولی انجام نشود، ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و سایت شما از طرف گوگل مجازات شود. موضوع مهم برای گوگل این است که خوانندگان متن آگهی متوجه تبلیغاتی بودن متن نمی شوند. گوگل از این جهت نگران است که ممکن است محتواهای غیر رایگان موجب گمراه شدن مخاطبان بشود. بنابراین برای جلوگیری از جریمه شدن توسط گوگل، باید اطمینان حاصل کنید که خوانندگان آگهی از همان ابتدا متوجه تبلیغاتی بودن متن شده اند و با تصمیم خود به خواندن محتوای رپورتاژ پرداخته اند.

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

همچنین، مت کاتس به صاحبان وب سایت ها هشدار داده است برای اینکه رپورتاژ آگهی تان از طرف گوگل جریمه نشود باید از لینک های نوفالو در آن استفاده کنید تا تاثیری بر نتایج طبیعی گوگل نداشته باشد. در غیر این صورت،  گوگل رپورتاژ آگهی را با خرید بک لینک برابر می داند و سایت رپورتاژ رونده را جریمه خواهد کرد. در نهایت چیزی که گوگل می خواهد این است که لینک های موجود در رپورتاژ آگهی دارای تگ “rel=”no follow باشند تا هیچ تغییری بر روی پیج رنک گوگل اعمال نشود. لینک های رپورتاژ آگهی نباید با لینک های خریدنی یکسان باشند (در غیر این صورت وب سایت خاطی مجازات خواهد شد). همچنین، مخاطبان باید از همان ابتدا به جنبه تبلیغاتی متن آگاه باشد.

انتشار رپورتاژ آگهی، با رعایت اصول صحیح، یکی از روش‌های سئو کلاه خاکستری محسوب می شود و می تواند تاثیر خوبی روی رتبه سایت شما در نتایج گوگل بگذارد. می توان نتیجه گرفت یک رپورتاژ آگهی اصولیمانع از جریمه شدن سایت توسط گوگل می شود.

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

در رپورتاژ آگهی به چه نکاتی توجه کنیم؟

مهمترین مزیت رپورتاژ آگهی در مقایسه با خرید بک لینک، دائمی بودن آن است. یعنی تبلیغ شما برای همیشه در سایت آگهی دهنده باقی خواهد ماند و شما نیاز به تمدید تبلیغ تان ندارید و هزینه ای بابت آن پرداخت نمی کنید. در صورتی که هنگام خرید بک لینک، شما باید برای تمدید آن، هر ماه هزینه ای را بپردازید.
مهم ترین نکاتی که هنگام خرید رپورتاژ آگهی باید به آن ها توجه کنید، عبارتند از:

 • رپورتاژ خود را در سایت های مرتبط با کسب و کارتان منتشر کنید و دقت کنید که تا حد ممکن سایت آگهی دهنده از لحاظ موضوعی و محتوایی به سایت شما نزدیک باشد.
 • معمولا سایت های خبرگذاری، سایت های بسیار مناسبی برای انتشار رپورتاژ آگهی هستند.
 • بازدید سایت مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید و بررسی کنید که در حوزه کاری مورد نظر، این سایت چه میزان بازدید دارد. هر چه میزان بازدید سایت و مخاطب علاقمندی که دارد بیشتر باشد، می تواند اثر گذاری بیشتری برای شما ایجاد کند.
 •  به اعتبار دامنه و عمر دامنه سایت مورد نظر توجه کنید. سایت هایی که اعتبار دامنه بالاتر از ۵۰ دارند، سایت های مناسبی هستند.
 • به امتیاز اسپم یا spam score سایت آگهی دهنده توجه کنید. سایت هایی که spam score آن ها بین صفر تا سه است، سایت های مناسبی می باشند.

در نظر داشته باشید که اعتبار دامنه و امتیاز اسپم بودن سایت بر اساس فاکتورهای شرکت moz مشخص می شوند و با فاکتورهای سئو که توسط گوگل ارائه می شود، تفاوت دارند اما تا حدودی می توانند به ما کمک کنند تا بتوانیم تخمین درستی نسبت به مفید بودن آن سایت داشته باشیم.

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

برای هر رپورتاژ آگهی، یک محتوای اختصاصی تهیه کنید. محتوای تکراری، تاثیر زیادی نخواهد داشت و به راحتی از طرف موتورهای جستجو نادیده گرفته می شود. نباید برای چندین رپورتاژ از یک متن استفاده کنید. حتی از مقالات یا محتوای موجود در سایت تان نیز برای رپورتاژ آگهی استفاده نکنید. به میزانی که محتوای شما اختصاصی تر باشد، ارزش صفحه رپورتاژ آگهی شما بالاتر می رود و جایگاه بهتری در نتایج جستجو کسب می کند.

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

حداکثر از پنج لینک در رپورتاژ آگهی استفاده کنید. هر چقدر تعداد لینک های شما بیشتر شود، ارزش و اعتبار داده شده به لینک ها کاهش می یابد زیرا ارزش و اعتبار کل صفحه بر تعداد لینک ها تقسیم می شود. بهترین حالت، قرار دادن سه الی پنج لینک در متن تبلیغ است.

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

برای هر صفحه از سایت تان، تنها یک لینک در متن آگهی قرار دهید. نباید با انکرتکست های متفاوت به یک صفحه مشخص از سایت تان لینک بدهید. گوگل تنها، لینک اول را در نظر خواهد گرفت و سایر لینک ها بی اثر خواهند بود. سعی کنید داخل رپورتاژ آگهی به صفحات داخلی سایت تان که از رقابت کمتری برخوردارند لینک بدهید. زیرا راحت تر می توانند رتبه بگیرند.
استفاده از تصویر و ویدئو مرتبط با محتوا در رپورتاژ آگهی به ارزش و اعتبار صفحه تبلیغ می افزاید و اثربخشی آن را افزایش می دهد.

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

 

محتوای رپورتاژ آگهی به چه صورت باشد؟

 • تعداد کلمات رپورتاژ آگهی باید بین ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ باشد.
 • محتوای رپورتاژ بخش بندی و پارگراف بندی  شود و حتما از تگ هدینگ h2 در آن استفاده شود.
 • انکرتکست های رپورتاژ آگهی دقیقا همان عباراتی باشند که قصد دارید در آن ها رتبه به دست آورید.
 • از عبارات طولانی در لینک سازی استفاده کنید.
 • سه الی پنج لینک در متن رپورتاژ آگهی ایجاد کنید.
 • در متن رپورتاژ به نام برند تان یک لینک دهید.
 • در رپورتاژ آگهی حتما از تصویر استفاده کنید و در متن جایگزین تصویر از کلمات کلیدی هدف تان استفاده کنید.
 • از تگ نوفالو در لینک های خود استفاده نکنید و تمام لینک ها را فالو قرار دهید.

رپورتاژ آگهی چه مشخصات فنی  باید داشته باشد؟

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

نکات فنی که هنگام نگارش رپورتاژ آگهی باید رعایت کرد عبارت است از:

۱٫ انتخاب محتوای مناسب

محتوا باید به شکلی تنظیم شود که محصولات، خدمات و کمپین های تبلیغاتی برند شما را به بهترین شکل ممکن معرفی کند اما مخاطب نباید احساس کند مشغول مطالعه آگهی تبلیغاتی است و به خرید محصول یا خدمات خاصی اجبار می‌شود.
۲٫ تکنیک های بازاریابی محتوایی و تبلیغ نویسی به بهترین شکل و خلاقانه ترین روش بکارگرفته شود تا اثرگذاری رپورتاژ آگهی بیشتر شود.

۳٫ سایت هایی که رپورتاژ آگهی شما را منتشر می‌کنند باید از نظر رتبه وضعیت بهتری از سایت شما داشته باشند و انتشار محتوا در آن ها برای شما ضرری نداشته باشد.

رپورتاژ آگهی چه تفاوتی با سایر تبلیغات اینترنتی دارد؟

رپورتاژ آگهی با سایر تبلیغات اینترنتی بسیار متفاوت است برخی از این تفاوت‌ها عبارت اند از:

•    تبلیغات اینترنتی مستقیما به ترویج یک کسب و کار می‌پردازد اما رپورتاژ آگهی به شکل یک خبر مفید و به صورت کاملا غیر مستقیم اعتماد مشتریان را جلب می‌کند.
•    رپورتاژ آگهی به صورت دائم روی سایت های معتبر قرار می‌گیرد اما اثر گذاری تبلیغات اینترنتی کوتاه مدت است.
•    اعتبار سایت های خبری به برندها اعتبار می‌دهد در حالی که تبلیغات اینترنتی دیگر اعتبار کمتری دارند.

مزایای رپورتاژ آگهی

 • رپورتاژ آگهی یک نوع تبلیغات دائمی است و نیاز به تمدید و پرداخت مجدد هزینه ندارد.
 • رپورتاژ آگهی، طبیعی ترین روش برای ساخت بک لینک است.
 • انتشار رپورتاژ آگهی در سایت های پربازدید و معروف، به بیشتر دیده شدن نام برندتان منجر می شود.
 • انتشار رپورتاژ آگهی به صورت غیرمستقیم روی سئو سایت شما و افزایش بازدید کنندگان تاثیر می گذارد.
 • انتشار رپورتاژ در سایت هایی با اعتبار دامنه بالا، منجر به بالا رفتن اعتبار سایت تان می شود.
 • رپورتاژ آگهی در مقایسه با سایر روش های تبلیغاتی، اثربخشی و بازخورد بالاتری دارد.
 • به دلیل قرار گرفتن رپورتاژ آگهی در جایگاهی غیر تبلیغاتی، احتمال خوانده شدن آن توسط مخاطبان بسیار بالاست. رپورتاژ آگهی معمولا بین محتواهای اصلی سایت قرار داده می شود.

زمان مناسب برای انتشار رپورتاژ آگهی

در حقیقت، رپورتاژ آگهی نوعی دوپینگ برای سایت محسوب می شود. شما زمانی دوپینگ می کنید که در رقابت تنگانگ با رقبایتان باشید. به این ترتیب می توان گفت، بهترین زمان برای انتشار رپورتاژ آگهی زمانی است که سایت شما در کلمات و عبارات کلیدی مورد نظر، در صفحه اول گوگل قرار دارد. در این زمان، با انتشار رپورتاژ آگهی، رتبه سایت شما در کلمات کلیدی موردنظر ارتقا پیدا می کند و بالاتر از رقبا قرار می گیرد. پس نتیجه می گیریم خرید رپورتاژ آگهی زمانی برای شما کارآمد و مفید است که در کلمات کلیدی هدف تان، جایگاه مناسبی داشته باشید و حداقل در صفحه اول یا دوم گوگل قرار گرفته باشید. در این شرایط شما با خرید بک لینک دائمی از سایت های پربازدید و معتبر، رتبه خود در گوگل را بهبود می بخشید.

رپورتاژ آگهی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟