بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

تصور کنید که میخواهید خدمات سئو سایت را به مدیر بخش فروش یک سایت ارائه دهید، اما او کمی دو به شک است و در هزینه کردن برای سئو تردید دارد. ممکن او با داشتن اطلاع کافی از پتانسیل سئو برای ایجاد ترافیک برای سایت، سوالی مبنی بر اینکه چگونه ترافیک صحیح وارد سایت می شود از شما بپرسد. همچنین ممکن این سوال را از شما کند که چگونه بفهمیم، این ترافیک به درامد تبدیل می شود.

مدیر بخش فروش به افزایش ترافیک سایت اهمیتی نمیدهد. چیزی که برای او مهم است افزایش درامد حاصل از فروش محصولات می باشد. سئو پر از حدس و گمان در ارائه پیش بینی هاست و چیزی که ما در اینجا به آن نیاز داریم یک فرایند علمیست.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

اگر تاکنون اینچنین بحثی با یک مدیر، یکی از مشتریان یا با رییس خودتان داشته اید، بایست عرض کنم که پاسخ به این سوالات بهینه سازی نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization می باشد. در عین حال که سئو موجب افزایش ترافیک سایت می شود، بهینه سازی نرخ تبدیل موجب تبدیل هرچه بیشتر این ترافیک به فروش محصولات و افزایش درامد می گردد. بهینه سازی نرخ تبدیل با حدس و گمان قابل اجرا نیست و نیاز به یک روش علمی دارد که افزایش فروش را تا حدی تضمین می کند.

بهینه سازی نرخ تبدیل یا به اختصار CRO، علم و هنر تبدیل کاربر به مشتری در هنگام اولین ورود به سایت می باشد. این علم شامل اجزایی مانند طراحی بصری سایت، کپی رایت، تجربه کاربری، روانشناسی، آزمایش نسخه های مختلف سایت و روانشناسی فروش می باشد تا بیشترین تاثیر مثبت را بتوان بر روی کاربر گذاشت.

اگر شما تاکنون چیزی درباره تغییر رنگ دکمه های وبسیات یا آزمایش نسخه های مختلف قالب سایت شنیده باشید، پس احتمالا چیزهایی نیز درباره بهینه سازی نرخ تبدیل میدانید. این نوع اطلاعاتی که احتمالا دارید، همچون اطلاعاتیست که درباره رانندگی با یک اتومبیل دارید و نمی توانید به واسطه راننده بودن، ادعا کنید که با صنعت خودررو سازی نیز کاملا آشنا هستید.

دراین مطلب به توضیح بیشتر نرخ تبدیل می پردازیم و  همه جوانب آن را تا آنجا که ممکن است مانند رنگ دکمه ها، به شکل ساده ای در میاوریم. بهینه سازی کانورژن ریت یا نرخ تبدیل، علم تاثیر همه جوانب سایت بر روی کاربر می باشد و در عین سادگی موضوعات، بسیار پیچیده نیز است. دلیل پیچیدگی آن نیز، پیچیده بودن انسان هاست و بهنیه سازی نرخ تبدیل نیز به دنبال تاثیر مثبت بر روی همین انسان هاست.

در این مطلب به بررسی دوازده فاکتوری که در علم بهینه سازی نرخ تبدیل موثرند می پردازیم و حتی از مواردی که قبل از طراحی وبسیات نیز دخیل هستند صحبت می کنیم.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

آنالیز شخصیت کاربران

هر کاربری که وارد سایت می شود از شخصیت به خصوصی برخوردار است. به عنوان مثال مریم به عنوان یکی از کاربران یک سایت فروش زیورالات که در تهران زندگی می کند، دارای ویژگی های شخصیتی زیر ممکن است باشد:

“مریم یک زن ۲۸ ساله است. او در تهران زندگی می کند و مجرد است. او دارای مدرک لیسانس خبرنگاری از دانشگاه علامه و فوق لیسانس  مدیریت از دانشگاه تهران می باشد و در یک شرکت خصوصی مشغول به کار است. او روزانه چهل دقیقه را در مسیر مترو برای رسیدن به محل کار خود سپری می کند. او فردی سالم است، عاشق ورزش شناست و از پخت غذاهای گیاهی لذت می برد. او در سه روز آینده قرار ملاقات با کسی را دارد و به همین جهت قصد دارد که از زیورآلات زیبایی در قرار خود استفاده کند.”

شناخت شخصیت کاربران به درک هرچه بیشتر آنها و نیازهایشان کمک می کند و فرایند شناختی آنان را از حالت پیچیدگی خارج کند. امروزه شناخت کارکتر کاربران در طی فرایند خرید، امر بسیار مهمیست و باعث میشود که محصولات متناسب با شخصیتشان، به آنها ارائه شود.

درک ویژگی های شخصیتی کاربران در بهینه سازی نرخ تبدیل بسیار مهم است، چرا که این مسئله بر روی طراحی وبسیات، محتوای آن و کلمات کلیدی که برای سئو به کار می بریم، تاثیر گذار است.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

سناریوی کاربران

به کاربر فرضی خود یعنی مریم برمیگردیم. در اینجا پرسشهایی مطرح میشود از جمله اینکه مریم و دیگر کاربران چگونه وبسیات فروش زیورالات فوق الذکر را پیدا می کنند؟ با توجه به شخصیتی که از مریم میشناسیم، او بعد از ورود به وبسیات چه کارهایی انجام میدهد؟ او به دنبال چه اطلاعاتی می گردد؟ او احتمالا بر روی چه محصولاتی کلیک می کند؟ او در وبسیات از چه صفحات بازدید می کند تا به مرحله خرید برسد؟

پرسیدن این گونه سوالات و پاسخ به آنها سناریوی خرید کاربر را می سازد. شناخت سناریوی خرید کاربران امری ضروریست و به درک شناختی کاربران و نیازهای آنان کمک زیادی می کند. آگاهی از این سناریو کمک می کند تا متوجه تغییرات لازم در سایت شویم و بالطبع، نرخ نبدیل سایت را بهبود ببخشیم.

آزمایش فرضیه ها

در طی شناخت فرایند خرید کاربران، سوالات و فرضیه های زیادی ممکن است ایجاد شود. با ایجاد گروه های تخصصی و آزمایش فرضیه های مختلف می توان نتایج ارزشمندی به دست آورد و از آنها در بهینه سازی نرخ تبدیل استفاده کرد. مطالعات کیفی و ایجاد پرسش های گوناگون از تکنیک های مورد استفاده در این بخش می باشد.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

نظرسنجی از کاربران

وقتی سایت شبکه اجتماعی بافر تصمیم به طراحی مجدد صفحه خانگی سایت گرفت، ابتدا شروع به نظرسنجی از کاربران کرد. آنها با نظرسنجی های مختلفی که اجرا کرند، متوجه شدند که “صرفه جویی در زمان” و “اجازه به کاربران برای صرف زمان بیشتر بر روی کارشان”، از عوامل اصلی آنان نسبت به علاقه شان به این شبکه اجتماعی است.

این شبکه اجتماعی اساس کار طراحی مجدد خود را بر روی این دو عامل نگذاشت، اما حفظ این عوامل را برای بالا نگه داشتن نرخ تبدیل در طول طراحی سایت در نظر داشت. بعد از اینکه ظاهر جدید سایت رونمایی گردید، شبکه اجتماعی بافر با رشد شانزده درصدی نرخ تبدیل سایت مواجه شد.

هدف گذاری و آنالیزهای جمعیت شناسی

کاملا واضح است که مبحث جمعیت شناسی چگونه بر بهینه سازی نرخ تبدیل موثر است. مطمئنا شیوه بازاریابی در کشوری مانند ایران متفاوت با کشور دیگری مانند انگلستان است. برای هر جمعیتی می بایست از پیام متفاوتی برای فروش محصولات استفاده کرد. علم روانش شناسی نیز در بحث فروش بسیار موثر می تواند باشد. طبق گفته ویکی پدیا، روانشناسی علم شناخت ویژگی های انسان ها، ارزش ها، نظران، علایق و سبک زندگی آنان است.

در حالی که علم جمعیت شناسی توضیح می دهد که چه کسانی از محصولات ما استفاده می کنند، علم روان شناسی به توضیح چرایی خرید محصولات توسط مشتریان می پردازد. اطلاعات مربوط به روان شناسی مشتریان را از راه های زیر می توان جمع آوری کرد:

  • آنالیز داده های بازاریابی
  • تیم های پشتیبانی و فروش
  • نظرسنجی ها
  • شبکه های اجتماعی
  • آزمایش فرضیه ها

هر چه بهتر از این روش ها در فهم علت خرید محصولات توسط مشتریان استفاده کنید، در بهینه سازی نرخ تبدیل موفقتر خواهید بود و محصولات مورد علاقه مشتریان را به آنها ارائه خواهید کرد.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

روان شناسی وب

این علم ابتدا در سال ۲۰۱۱ توسط ناتالی ناهای معرفی شد. دانش روان شناسی وب به بررسی عوامل موثر بر انتخاب های انسان در محیط اینترنت و در سطح فعالیت های ذهنی می پردازد. قوانین و عوامل زیادی در نوع انتخاب انسان در محیط وب موثرند و به رفتار انسان در این محیط شکل می دهند. سه راز اصلی در بازاریابی آنلاین از دید ناتالی ناهای عبارتند از:

  • مشتری های هدف خود را بشناسید
  • به طور دوطرفه در تعامل با مشتریان باشید
  • محصولات خود را با اعتماد به نفس عرضه کنید

مطالعه روان شناسی مخاطبین آنلاین به شما کمک می کند که مشتریانتان را بهتر بشناسید و یاد بگیرید که چگونه به طور موثر با آنها ارتباط برقرار کرده و نرخ تبدیل سایت را بهینه کنید

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

آزمایش تقسیم A/B

یکی از صفحات سایت خود را انتخاب کنید و از آن یک کپی تهیه کنید. صفحه اصلی را به حال خود بگذارید. اما در صحفه دوم تغییراتی اعمال کنید. این تغییرات شامل تغییر عنوان صفحه، رنگ دکمه ها و یا جای یک عکس می تواند باشد. نیمی از ترافیک را به صورت رندوم به صفحه اول و نیمه دیگر را به صفحه دوم انتقال دهید. اجازه بدهید که این تست در مدت زمان کافی برقرار باشد. بعد از اینکه به اندازه کافی این تست انجام شد و نمونه قابل استنادی به دست آمد، آن صفحه ای را که عملکرد و فروش بیشتری داشته است را نگه داشته و دومی را از رده خارج کنید.

به این کار آزمایش تقسیم A/B (A/B Split Testing) گفته می شود. هدف این آزمایش اینست که صفحه با بیشترین نرخ تبدیل را شناسایی کنیم. هر چه که تست جلوتر میرود، نتیجه آن واقعی تر و درست تر خواهد شد. در ساخت فرضیه ها همواره حدس و گمان هایی وجود دارد. اما در انتخاب بهترین فرضیه نمی توان با حدس و گمان پیش رفت.

فهم این آزمایش بسیار آسان است و ارزش آن بر کسی پوشیده نیست. این آزمایش یکی از راه های مناسب برای ارتقا نرخ تبدیل می باشد اما محدودیت هایی نیز به همراه دارد. برای سایت های بزرگی که متغییرهای فراوانی نیز دارند، انجام این آزمایش با متغییرهای زیاد کمی هزینه بر است، اما نتایج آن بسیار درخور و پر منفعت می باشد.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

آزمایش چند متغیره

در بسیاری از آزمایش های علمی نیاز به تغییر چند متغییر به صورت همزمان است. آزمایش چند متغیره پاسخی به این نیاز است که در آن همزمان تاثییر چند تغییر با یکدیگر بررسی می شود. مثال ساده آن اینست که شما تغییری در عکس پس زمینه صفحه اصلی ایجاد کنید و تاثییر آن را بسنجید. در آزمایش دیگری نیز ممکن است نوشته های روی تصویر پس زمینه را ضخیمتر و درشتر کنید. ممکن است آزمایش تقسیم A/B را اعمال کرده و مشاهده کنید که نرخ تبدیل در هر دو آزمایش افزایش یافته است. اما وقتی این آزمایش را به صورت یکجا و با تغییر هم عکس پس زمینه و هم نوشته آن، انجام دهید، مشاهده کنید که نرخ تبدیل کاهش می یابد. در این شرایط آزمایش چند متغیره به شما کمک می کند که دچار این گونه اشتباهات نگردید.

لازمه آزمایش چند متغییره اطلاعات و نمونه های زیاد می باشد. این آزمایش در تبدیل های زیر ۱۰۰ مورد پیشنهاد نمی شود. هر چه تعداد نمونه ها و تبدیل ها بیشتر باشد، نتیجه آزمایش از صحت بیشتری برخوردار خواهد بود.

آزمایش کاربری

آیا تا به حال به تماشای فعالیت یک کاربر در سایت خودتان پرداخته اید؟ چیزی که در نگاه شما کاملا ساده و سر راست است، در نگاه کاربر ممکن است بسیار پیچیده و گیج کننده باشد. می توانید آزمایش کاربری را خود انجام داده یا به دست متخصصان این کار بسپارید. نوع تجربه کاربری سایت در بهینه سازی نرخ تبدیل بسیار موثر می باشد.

آزمایش کارامدی

این آزمایش و آزمایش قبل ممکن است کمی شبیه همه هم به نظر برسند، اما دو تست مجزا محسوب میشوند. آزمایش کاربری زمانیست که افراد معمولی در حال کار با سایت هستند، اما آزمایش کارامدی به نحوه تعامل کاربر و سایت در زمانی می پردازد که کاربر یک متخصص و  حرفه ای در این کار می باشد و انتظارات مطمئنا بیشتری دارد. این دو آزمایش ممکن است کمی هم پوشانی داشته باشند اما نباید به خاطر یکی از آنها از دیگری غافل شد.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

آنالیز چشمی سایت

ابزارهایی که به شما کمک می کنند تا متوجه شوید که کاربران پس از ورود به سایت به چه چیزهایی توجه می کرده و بر روی آن کلیک می کنند. نتیجه این آنالیزها، اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار صاحبین سایت قرار می دهد تا بتوانند نرخ تبدیل سایت را بهینه تر کنند.

تجزیه و تحلیل سایت

با استفاده از ابزارهای سئو مانند گوگل آنالیتیکس می توان اطلاعات ارزشمندی درباره بهینه سازی نرخ تبدیل استخراج کرد. بازدید هایی که منجر به خرید و اصطلاحا تبدیل می شوند را میتوانید شناسایی کرده و بررسی کنید که کاربر از کجا به صفحه خرید رسیده است. همچنین بازدید هایی که منجر به خرید نشده اند را شناسایی کرده و در صورت وجود اشکال، عیب کار را رفع کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

هر یکی از این دوازده قسمت، به بهینه سازی نرخ تبدیل مربوط هستند اما هیچ کدام از آنها به تنهایی نمی تواند بر نرخ تبدیل اثر مشهودی داشته باشد. بهینه سازی نرخ تبدیل با در نظر گرفتن تمامی این موارد قابل اجراست و نبایست از هیچکدام غافل شد. پیدا کردن نقطه شروع برای بهینه سازی نرخ تبدیل به عوامل زیادی از جمله هزینه زمانی و پولی وابسته است. کلید این کار اینست که از همین امروز شروع به بهینه سازی و یادگیری سئو کنید. هرچه زودتر اقدام به تغییرات سایت برای بهینه سازی نرخ تبدیل کنید، زودتر به هدف خود یعنی فروش بیشتر می رسید.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) چیست

چرا سرعت سایت به اندازه زیبایی طراحی آن مهم است؟

چرا سرعت سایت به اندازه زیبایی طراحی آن مهم است؟

چرا سرعت سایت به اندازه زیبایی طراحی آن مهم است؟

 

 

درسال ۲۰۱۷ توجهات زیادی به موضوعات Mobile-First Index و ارائه محتوای سایت در قالب Https شده است. اما دو موضوع مهم دیگه این نیز باقی مانده که در سایه قرار گرفته و توجه کمتری به آن شده است: امنیت سایبری و سرعت سایت.

در سال ۲۰۱۰ گوگل به صورت عمومی اعلام کرد که ازین پس به سرعت بارگذاری سایت توجه بیشتری خواهد کرد. ما نیز با استفاده از ابزارهای Page Speed Insights و دیگر ابزارهای تست سرعت سایت قادر هستیم سرعت بارگذاری سایت را بررسی  کرده و آن را با دیگر سایت ها مقایسه کنیم.

چرا سرعت سایت به اندازه زیبایی طراحی آن مهم است؟

با این حال ایجاد تعادل بین سرعت بارگذاری صفحه و تجربه کاربری عالی هیچ وقت آسان نبوده است. همچنان که کاربران روز به روز مشتاق تر می گردند تا از اینترنت در زندگی روزمره شان بیشتر استفاده کنند، توقعاتشان از سایت ها افزایش یافته و انتظار محتوای بصری زیباتری را دارند.

دید بصری بهتر به معنای فایل های تصویری بزرگتر، استفاده از ویدئو ها، فایل های جاوا اسکریپت و سی اس اس بیشتری در بین نوشته های  سایت است. بالطبع استفاده از این ها، حجم صفحه را بیشتر کرده و زمان بارگذاری سایت را افزایش می دهد.

علت اینکه این مسئله امروزه به عنوان یک چالش در طراحی سایت سئو دیده می شود اینست که در سال ۲۰۱۵ استفاده موبایلی از اینترنت از استفاده دسکتاپی بیشتر شد. چرا که کاربران موبایل در هر جایی اعم از خانه یا محل کار با استفاده از وای فای یا اینترنت موبایل می توانند به دنیای وب دسترسی داشته باشند. سرعت پایین تر اینترنت در موبایل موجب شده اکثریت سایت ها مانند گوگل و فیسبوک گزارشاتی مبنی بر کاهش سرعت دسترسی کاربران به سایتشان را داشته بشند.

تشخیص عوامل کاهش سرعت سایت

در حال حاضر با توجه به داغ شدن بحث های Https و واکنش گرایی صفحات سایت برای موبایل ها، توجه بیشتر وبمسترها به این سمت رفته و غرق این مسائل شده اند. همچنین جای یاداوری دارد که بسیاری از صاحبین سایت ها دارای یک سایت با کدهای تمیز نیستند و همچنان بر بسترهای قدیمی در حال کار هستند.

با همه این اوصاف، نکاتی وجود دارد که می توانید تغییرات بزرگی در سرعت بارگذاری صفحات سایت ایجاد کرده و آن را به طور چشمگیری کاهش دهید.

چرا سرعت سایت به اندازه زیبایی طراحی آن مهم است؟

کتابخانه های جاوا اسکریپت

در سایت های زیادی مشاهده شده که آنها  کتابخانه های جاوا اسکریپت بزرگی را در هر صفحه بارگذاری می کنند، در صورتی که در اکثر صفحات نیازی به بارگذاری آنها نیست. فراخوانی مکرر کتابخانه های جاوا اسکریپت در صفحاتی که نیاز به استفاده از آنها نیست، باعث کند شدن سرعت بارگذاری صفحات می گردد.

شما می توانید با انتقال کدهای جاوا اسکریپت به انتهای کد هر صفحه، بارگذاری آنها را به تاخیر بیاندازید تا کاربر محتوای اصلی سایت را هر چه زودتر مشاهده کند. اگر چه ممکن است این کار بر روی اجزای متحرک صفحه مانند شماره تلفن شما که به صورت داینامیک ظاهر می شود تاثیر بگذارد اما مدت حرکت این اجزا بسیار کوتاه است و تاثیر آنچنانی بر روی تجربه کاربری نمی گذارد.

بهینه سازی تصاویر

تصاویر و گرافیک ها نقش بزرگی در انتقال محتوای سایت به کاربر را دارند و در تجربه کاربری بسیار تاثیر گذارند. خلاص شدن از تصاویر امکان پذیر نیست اما می توان با بهینه سازی آنها سرعت بارگذاری تصاویر را بالاتر برد.

با استفاده تکنیک های مدرن می توان سرعت بارگذاری تصویر را بهینه تر کرد. به عنوان مثال اگر تصاویر سایت در انتهای صفحه قرار دارند، با استفاده از راه حل Lazy-Load می توان بارگذاری آن ها را بهینه کرد. یا حتی با استفاده از CDN هایی مانند Cloudflare یا CloudFront آمازون، بارگذاری تصاویر را هر چه بهتر و سریعتر کرد.

فونت های سیستمی

راه حل دیگر بهینه سازی سرعت سایت، استفاده از فونت های سیستمی است. فونت های سیتمی در دستگاه کاربران نصب شده است و استفاده از آن ها راه حل خوبی محسوبی می شود. چرا که دیگر نیازی به بارگذاری فونت از سایت نمی باشد و تنها با فراخوانی آنها با استفاده از کدهای CSS می توان کمی از حجم بارگذاری کاست.

چرا سرعت سایت به اندازه زیبایی طراحی آن مهم است؟

فونت های سسیتمی در دو دسته قرار می گیرند، بهینه شده برای نمایش و بهینه شده برای چاپ. تفاوت اصلی این دو دسته در جزییات آنهاست. تنها مشکل فونت های سیستمی، روشن بودن بیش از حد آنهاست.

همچنان که اغلب تمام کامپیوتر ها و دستگاه های دنیا مجهز به این فونت های هستند، اما این فونت ها خاص و منحصر به فرد نیستند. بنابراین اگر زیبایی و منحصر به فرد بودن متن سایت در سایت شما از اهمیت بالایی برخوردار است، بهتر است از فونت های سفارشی استفاده کنید.

آیا AMP واقعا یک راه حل محسوب می شود؟

نمی توان درباره مسئله سرعت سایت صحبت کرد و نامی از AMP نیاورد. تکنولوژی AMP به وبمسترها اجاره میدهد که صفحات بزرگ و کندشان را با حذف بعضی از اجزا به صفحات سبکتری تبدیل کنند. Accelerated Mobile Pages یا همان AMP شاید به نظر راه حل آسانی برای حل این مشکل، مخصوصا برای صاحبین سایت های بزرگ باشد،. اما راه حل واقعی مشکل سرعت سایت نیست.

مشکل اصلی در این گونه سایت ها نحوه ارائه محتوای سایت و بنرهای تبلیغاتیست که معمولا در تعداد زیاد در صفحات وجود دارند. بنرهای بزرگ، بنرهای مابین محتوای اصلی و پخش اتوماتیک ویدئوها در سایدبار صفحات از مشکلات شایع این گونه سایت ها هستند.

در واقع AMP در جهت گرفتن رتبه بهتر از جمله پارامترهای گوگل است، اما قبل از آن می بایست مشکلات اصلی سرعت سایت را بررسی کرد و نسبت به حل آنها اقدام نمود.

چکیده مطلب

ایجاد یک وبسیات که هم رتبه خوبی در سئو دارد و هم از دید کاربران جذاب محسوب می شود کار به هیچ وجه آسانی نیست. رسیدن به این هدف نیازمند استفاده از تکنیک های طراحی به شکل صحیح است تا مفید بودن محتوا را تایید کند، امنیت کاربران تامین شده باشد، با دستگاه های موبایل به خوبی کار کند و سر آخر سریع باشد.

سرعت سایت برای بسیاری از وبسمترها ممکن است در اولویت های پایین تری قرار داشته باشد، اما حقیقت اینست که این پارامتر بسیار مهم است. ابزارهای زیادی برای تست سرعت سایت و حل مشکلات مربوط به آن وجود دارند که می توانید از بخش ابزار های سئو به آنها دسترسی داشته باشید.

چرا سرعت سایت به اندازه زیبایی طراحی آن مهم است؟

آیا آیفریم بر روی سئو تاثیرگذار است؟

آیا آیفریم بر روی سئو تاثیرگذار است؟

آیا آیفریم بر روی سئو تاثیرگذار است؟

 

 

<a href=آیا آیفریم بر روی سئو تاثیرگذار است؟" width="800" height="450" data-src="/media/k2/items/cache/924e149af069b8ea323a809fbb1171d4_L.jpg" />

آیا آیفریم بر روی سئو تاثیرگذار است؟

اگر اسم آیفریم به گوش شما خورده است، احتمالا به دنبال ابزاری هستید تا محتوای یک سایت دیگر را بدون اینکه بر روی سئو سایت تاثیر منفی بگذارید و محتوای تکراری ایجاد کنید، در سایت خود به نمایش بگذارید.

آیفریم ها جزیی از کدهای شناخته شده HTML هستند و مخفف Inline Frame می باشد. آیفریم های به شما این امکان را می دهند که کدهای یک سایت را در سایت خود قرار دهید. انگار که یک صفحه را در صفحه دیگری قرار داده اید.

اما با توجه اینکه شما با اینکار در حال استفاده از محتوای سایت دیگری هستید، آیا این مسئله بر روی سئو سایت تاثیری دارد؟ ما قصد داریم در این مطلب به این سوال پاسخ دهیم تا شما با آگاهی بیشتری دست به استفاده یا عدم استفاده از آیفریم ها بزنید.

چگونه از آیفریم استفاده کنیم؟

شما با استفاده از کد زیر می توانید یک پنجره آیفریم در سایت خود ایجاد کنید:

آیا آیفریم بر روی سئو تاثیرگذار است؟

همچنین می توانید با استفاده پارامترهای این دستور، طول و عرض پنجره آیفریم را نیز مشخص کنید.

چه زمانی از آیفریم استفاده کنیم؟

وب سایت ها به دلایل مختلفی از آیفریم استفاده می کنند. شما می توانید با استفاده آیفریم، ویدئویی از آپارات یا یوتیوب، اسلایدی از سایت اسلایدشو، نقشه ای از سایت گوگل مپ یا محتوایی را جهت تبلیغ در سایت خود به نمایش بگذارید. همچنین بدون اینکه کاربران مجبور به دانلود نرم افزار خاصی باشند، فایل های PDF را به نمایش بگذارید. در حالت کلی با استفاده از آیفریم می توان تصویری از محتوای یک سایت دیگر را بدون اینکه بخواهیم آن را کپی کنیم، در سایت خود قرار دهیم.

آیفریم ها چه مشکلاتی را می توانند ایجاد کنند؟

در گذشته نه چندان دور، گوگل و دیگر موتورهای جستجو، قادر به پایش محتوای آیفریم ها نبودند. با اینکه کاربران می توانستند محتوای داخل آیفریم ها را مشاهده کنند، اما ربات های گوگل نمی توانستند آن محتوا را ببینند. بنابراین ربات ها نمی توانستند آن را ایندکس کنند و در نتیجه آیفریم ها تاثیری در سئو نداشت. در بعضی موارد نیز ربات های جستجو نمی توانستند از آیفریم ها خارج شوند و ادامه محتوای سایت را مشاهده نمی کردند.

با این حال امروزه ربات های جستجو قدرتمندتر شده اند و به راحتی بین آیفریم ها و محتوای اصلی سایت منتقل می شوند. حتی اگر محتوای داخل پنجره آیفریم مطابق با استاندارد های سئو باشد، استفاده از آنها در بهبود سئو سایت نیز می تواند موثر مواقع شود.

آیا آیفریم ها باعث ایجاد محتوای تکراری می شوند؟

از آنجا که پنجره های آیفریم تصویری از یک سایت دیگر را نمایش می دهند و کپی از آنها نمی باشد، بنابراین نمی توانند محتوای تکراری از دید گوگل باشند. در عوض آنها یو آر ال منبع آیفریم را مشاهده می کنند و از نظر سئو امتیاز مثبتی به سایت منبع می دهند. چرا که محتوای آن سایت، به حدی با ارزش بوده که سایت های دیگر در حال استفاده از آن هستند.

ایا گوگل استفاده از آیفریم ها را به عنوان مخفی کاری یا Cloaking محسوب می کند؟

مخفی کاری به معنای نمایش محتوای متفاوتی به کاربران و موتورهای جستجوست. با این هدف که از اعتبار سایت در جهت کارهای خلاف قوانین گوگل استفاده کرد. این تاکتیک بدون شک موجب تاثیر منفی بر روی سئو سایت می شود. هدف از گرفتن رتبه، ارائه محتوای خوب به کاربر است در صورتی که مخفی کاری به این هدف لطمه می زند.

با توجه به اینکه آیفریم ها منبع محتوا را با استفاده از قید کردن یو آر ال صفحه در کد های HTML خود قرار می دهند، موتورهای جستجو این مسئله را بررسی کرده و دو محتوای یکسان را در هر دو صفحه می بینند. بنابر این آیفریم ها نمی توانند مصداقی از مخفی کاری باشند.

آیا آیفریم بر روی سئو تاثیرگذار است؟

چطور می توان آیفریم ها را بهتر سئو کرد؟

اطمینان حاصل کنید که ربات های جستجو، به محتوای آیفریم ها دسترسی دارند. با استفاده از فایل Robots.Txt در هاست سایتتان می توانید تنظیمات مربوط به این کار را اعمال کنید. این فایل با استفاده از دستوراتی که در آن وجود دارد سطح دسترسی ربات ها را مشخص می کند. البته این دستورالعمل بدین معنی نیست که تمام سایت خود را در معرض دسترسی ربات ها قرار دهید.

با استفاده از ابزارهایی که در وبمستر تولز گوگل وجود دارد می توانید ارورهای احتمالی سایت را مشاهده کرده و نسبت به رفع آن ها اقدام کنید.

چگونه آیفریم ها بر روی سئو سایتمان تاثیر می گذارد؟

موتورهای جستجو محتوای آیفریم ها را متعلق به سایت دیگری می دانند و بهترین حالت این ماجرا ایسنت که هیچ تاثیری در سئو ندارند. در حالت کلی آیفریم ها تاثیر مثبت یا منفی بر روی رتبه سایت نمی گذارند.

بهتر است که از استفاده از آیفریم در صفحه اصلی سایت خودداری کنید، چرا که صفحه اصلی شما بایست قوی ترین صفحه سایت باشد و استفاده از مواردی که تاثیری در افزایش رتبه صفحه ندارند، امری غیر ضروریست. در عوض، صفحه اصلی را با محتوای با کیفیت پر کنید و استفاده از آیفریم ها را به صفحات داخلی انتقال دهید.

در این مطلب تمام مواردی که درباره ارتباط آیفریم ها و سئو وجود دارد را توضیح دادیم و امیدواریم مورد پسند شما قرار گرفته باشد. با استفاده از بخش کامنت ها در پایین صفحه، ما ار نظرات و سوالات خود بهره مند کنید.

آیا آیفریم بر روی سئو تاثیرگذار است؟