نخستین گام در طراحی سایت

نخستین گام در طراحی سایت

 

پرتال اینترنتی باید در راستای ماموریت های تدوین شده باشد

 

از یک سایت اینترنتی انتظار می رود ، دارای ماموریتی (mission)واضح و تبیین شده باشد. یعنی هدف از راه اندازی و مدیریت پرتال، کاملا مشخص و مستدل باشد. پایگاه یا وبلاگی که هدف خاصی را دنبال نمی کند و تنها قصد حضور در دنیای چند ده میلیونی سایت های اینترنتی را دارد که البته بزودی هم فراموش می شود و گردانندگانش از ادامه مسیر مبهمی که برای خود تصویر کرده اند، منصرف می شوند.

نخستین گام در طراحی سایت

بنابراین لزوم تدوین ماموریت برای سایت های اینترنتی با هر موضوع و کارکردی، غیر قابل اجتناب است. باید پذیرفت که فعالیت در دنیای مجازی، نیازمند تدوین ماموریت هایی است بر اساس مختصات و مولفه ای چند وجهی دنیای دیجیتالی و رسیدن به این آگاهی، درک درستی از شرایط موجود را طلب می کند. در واقع یک سایت اینترنتی باید به سمت کسب اهداف خاصی راه اندازی و مدیریت شود.

 

 ۱٫از فناوری ناوبری متحرک سایت استفاده کنید

اولین چیزی که نظر افراد را در زمان مراجعه به سایت جلب می‌کند طراحی آن سایت است. کمی بعد از توجه به طراحی سایت، افراد به دنبال محتواهای مدنظر خود در سایت می‌گردند. ناوبری سایت یعنی اینکه بازدیدکنندگان چگونه در سایت گردش می‌کنند. ناوبری سایتتان باید آسان، لذت بخش و جالب‌توجه باشد و تجربه خوبی را به بازدیدکننده منتقل کند.

دنی دوناوان در این باره می‌گوید: «روش‌های هیجان‌انگیز زیادی برای ارائه یک ناوبری خوب وجود دارد. برای مثال، جایگزینی منوی استاندارد کاربری با فناوی ناوبری انیمیشنی به افراد اجازه می‌دهد تا ناوبری را از طریق اسلایدشوهای ۳ بعدی تجربه کنند، یک صفحه را در دیگری محو کنند، با سوایپ کردن بین صفحات جابجا شوند و بسیاری دیگر از تجربیات مدرن روابط کاربری و بصری». سعی کنید با این فناوری‌های جدید، سایت و وجهه برند خود را ارتقا دهید.

نخستین گام در طراحی سایت

 

۲٫ شلوغی همیشه هم بد نیست

برای سالیان متمادی همواره شنیده‌ایم که هرچقدر طراحی سایت ساده‌تر و خلوت‌تر باشد بهتر است. اما به گفته دنی دوناوان، مطالعات جدید نشان داده‌اند که کاربران به سایت‌هایی با طراحی شلوغ نیز روی خوشی نشان می‌دهند. کارشناسان پیش‌ازاین تصور می‌کردند که تصاویر زیاد به همراه رنگ‌های گوناگون می‌تواند باعث آزار کاربران شود، اما امروزه بسیاری با این عقیده مخالفت می‌کنند. درواقع امروزه نظر جمعی بر این است که یک طراحی شلوغ می‌تواند حس کنجکاوی را در کاربر برانگیخته کرده و افراد را تشویق کند که بیشتر در سایت به جستجو بپردازند.

درحالی‌که بسیاری از کارشناسان ممکن است استدلال کنند که ساده‌سازی و سرعت بالای سایت نکاتی کلیدی در بهبود سئو هستند اما ارائه دادن موارد مورد نیاز به کاربر در قالبی شخصی‌سازی شده نیز اهمیتی کمتر از سئو ندارد. بنابراین ابتدا اهداف خود را در نظر بگیرید و طراحی سایت خود را بیشتر با خواسته‌ها و استایل موردنظر مشتریان همراه کنید. یکی از راه‌های خوبی که می‌تواند شلوغی وب‌سایت را برای کاربر دلپذیر کند استفاده منظم از تصاویر گرافیکی الهام‌بخش و زیباست. این روش می‌تواند بدون آسیب رساندن به سئو وجهه سایت شما را دگرگون کند.

نخستین گام در طراحی سایت

۳٫ از ویدئو استفاده کنید

استفاده از محتواها و گرافیک روش‌هایی خوب برای نشان دادن کار شما و این نکته است که محصولات و سرویس‌های شما چگونه باعث ایجاد تفاوت در زندگی مشتری می‌شود. اما گاهی اوقات، کلمات و تصاویر نمی‌توانند به اندازه‌ای که باید جلب توجه کنند و به اندازه ویدئو اطلاعاتی کافی را به دست مشتری برسانند. استفاده از ویدئوهای آنلاین سال‌به‌سال در حال افزایش است و در سال ۲۰۱۸ شکی نیست که سایت‌های مختلف استفاده از ویدئو را افزایش خواهند داد.

۴٫ یک تجربه موبایلی بی‌نقص از سایت خود ارائه دهید

درحالی‌که استفاده گسترده از دستگاه‌های موبایل این تصور را به وجود آورده است که همه سایت‌ها یک تجربه موبایلی خوب و بی نقص را ارائه می‌کنند اما واقعیت غم‌انگیز این است که بسیاری از سایت‌ها هنوز خود را برای دستگاه‌های موبایل بهینه‌سازی نکرده‌اند. همان‌طور که دنی دوناوان اشاره می‌کند، امروزه حدود نیمی از جستجوهای گوگل از طریق گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های سیار (مانند تبلت) انجام می‌گیرد و میلیون‌ها نفر از دستیارهای صوتی مانند سیری یا الکسا می‌خواهند که جستجوهای مختلفی را برای آن‌ها انجام دهد. بهینه‌سازی نکردن سایت برای دستگاه‌های موبایل به این معنی است که شما بسیاری از بازدیدکنندگان بالقوه سایت خود را از دست خواهید داد و آن‌ها به سایت‌های رقبای شما جذب می‌شوند.

۵٫ از CTA فراگیر و جذاب استفاده کنید

زمان، پول و انرژی که روی یک سایت گذاشته شده است صرفا برای نمایش وجهه‌ای زیبا از آن سایت به بازدیدکنندگان نیست و شما باید بازدیدکنندگان را به خریدار تبدیل کنید. درحالی‌که روش‌های متعددی برای این کار وجود دارد، اما واضح‌ترین و البته موثرترین روش برای آغاز این فرآیند استفاده از دکمه‌های CTA در سایت است. از دکمه‌های اقدام به عمل یا CTA (Call To Action) می‌توان برای جمع‌آوری ایمیل کاربران جهت ارسال خبرنامه، کسب اطلاعات تماس از مشتریان (مانند شماره تلفن) یا ایجاد روشی برای ارتباط مستقیم با مدیران سایت استفاده کرد.

نخستین گام در طراحی سایت

البته استفاده از CTA زمانی موثر است که این عناصر به خوبی طراحی شده باشند و در مقابل ارائه اطلاعات افراد چیز ارزشمندی را به آن‌ها عرضه کنند. CTAهای موثر در یک سایت برجسته می‌شوند، در هر صفحه از سایت قابل دسترسی هستند، طراحی چشم‌نوازی دارند و دستورالعمل‌هایی ساده را ارائه می‌کنند.

۶٫ از عناصری که سئو را بهبود می‌دهند استفاده کنید

همراهی با استاندارهای گوگل و سایر موتورهای جستجو برای بهینه‌سازی صفحات بدون شک قدمی مهم در جهت به حداکثر رساندن جذب بازدیدکنندگان مرتبط به سایت است. به عنوان بخشی از فرآیند سئو، این نکته مهم است که بدانید گوگل از روش‌های متنوعی برای سنجش اثرگذاری طراحی یک سایت استفاده می‌کند و سایت‌هایی که طراحی خوبی داشته باشند به عنوان پاداش، رتبه‌های بالاتری را از گوگل دریافت می‌کنند.

به یاد داشته باشید که طراحی سایت تنها جنبه‌ای نیست که سایت شما را از سایر سایت‌های موجود در اینترنت متمایز می‌کند. بلکه یک طراحی خوب می‌تواند بلیت پرواز مستقیم به سمت بازدیدکنندگان بیشتر، نرخ تبدیل‌های بالاتر و رشد کسب‌وکار را به دست شما بدهد.

 

پرتال اینترنتی باید چشم انداز مکتوب داشته باشد

چشم انداز، نگاه به آینده دارد. آینده نگر است و آینده پژوه. چشم انداز، به دور دست ها نگاه دارد. میخواهد این چشم انداز برای یک شرکت خودروسازی باشد، میخواد برای یک سایت اینترنتی باشد میخواهد برای یک دانش آموز تازه فارغ التحصیل شده از دبیرستان باشد. چشم انداز و تدوین آن برای هر کاری نیاز است.

یکی از انتظارات به حق و اولویت داری که از یک پرتال اینترنتی همواره در نظر کاربران بوده، در دسترس بودن و آنلاین بودن بیست و چهار ساعته پایگاه  در طول سال می باشد. یعنی یک پرتال، همواره از نظر در دسترس بودن برای همه کاربران در همه اوقات، مشکل ساز نباشد. پذیرفتنی نیست که به خاطر مشکلات میزبانی پرتال، تغییر مدیریت، تغییر رویکرد و ماموریت سایت و حتی به روز رسانی بخشی هایی از سایت، بخش های اصلی پرتال از دسترس خارج شوند. این قضیه، تاثیر بسیار نامطلوبی بر روی فرآیند مخاطب مداری و جذب بیننده خواهد داشت

 

نخستین گام در طراحی سایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

92 - 84 =